Bezpečnost potravin

Vínem proti infarktu

Vydáno: 7. 7. 2003
Autor:

Polyfenoly z vinných hroznů snížily koncentrace plazmatických triglyceridů o 39 procent, VLDL cholesterolu o 50 procent, fosfolipidů o 30 procent a množství cholesterolu v aortě o 33 procent u zvířecího modelu menopauzálních žen.

U menopauzálních žen se podstatně zvyšuje riziko infarktu či mozkové mrtvice. Podle studie publikované v časopise Journal of Nutrition mohou u této ohrožené skupiny snížit hladinu cholesterolu v krvi polyfenoly obsažené ve vinných hroznech.
Vědci z univerzity v Connecticutu použili při pokusech jako model menopauzálních žen samičky morčat s odstraněnými vaječníky. Pokusná morčata byla po dobu 12 týdnů krmena dietou obsahující lyofilizovaný přípravek z vinných hroznů, který obsahoval 0,58 gramů polyfenolů (flavanů, antokyaninů, kvercetinu, myricetinu, kempferolu a resveratrolu) na 100 gramů přípravku. Kontrolní skupina morčat dostávala normální krmivo. Součástí diety obou skupin bylo 0,33 gramu cholesterolu na 100 gramů krmiva. Cholesterol byl podáván proto, aby došlo ke zvýšení hladiny plazmového cholesterolu a k rozvoji aterosklerotických změn u pokusných zvířat.
Krevní hladiny LDL cholesterolu se mezi oběma skupinami morčat nelišily, ale koncentrace plazmatických triglyceridů byla o 39 procent nižší a VLDL cholesterol byl o 50 procent nižší u zvířat krmených hroznovým přípravkem než u skupiny zvířat krmených normální dietou. Taktéž koncentrace fosfolipidů a množství cholesterolu v aortě byly o 30 procent, resp. o 33 procent nižší u morčat krmených přípravkem z vinných hroznů.
Výsledky pokusů naznačují, že příjem látek obsažených v hroznech  pozměnil u samiček s odstraněnými vaječníky metabolismus cholesterolu v játrech, což ovlivnilo výši sekrece VLDL cholesterolu a vedlo k menší akumulaci cholesterolu v aortě.
Britští lékaři s tímto závěrem zřejmě souhlasí. Podle zprávy zveřejněné v deníku Daily Mail totiž v nemocnici Great Western Hospital ve Swindonu pacienti s onemocněním srdce a cév dostávají na základě lékařského předpisu dvě skleničky červeného vína denně. Toto množství vína konzumované denně snižuje riziko infarktu o 50 procent a náhlé příhody mozkové o 20 procent. Předpokládá se, že tak tomu je díky antioxidantům přítomným v červeném víně, které působí preventivně proti vzniku krevních sraženin a snižují tvorbu cholesterolu.
www.drinksbusiness.com