Bezpečnost potravin

Evropa podporuje léčiva z geneticky modifikovaných rostlin

Vydáno: 21. 7. 2004
Autor:

GMO. Společnost nazvaná Pharma-Plant chce produkovat vakcíny a léčiva na nejzávažnější choroby, které lidstvo trápí, včetně prostředků proti šíření viru HIV, vztekliny a tuberkulózy. Evropská unie na projekt přidělila 12 milionů euro a doufá, že klinické zkoušky nových léčiv proběhnou již v roce 2009.

Evropští vědci zahájili projekt výroby léků z geneticky modifikovaných zemědělských plodin. Evropa podporuje léčiva z geneticky modifikovaných rostlin
Evropští vědci zahájili projekt výroby léků z geneticky modifikovaných zemědělských plodin. Společnost nazvaná Pharma-Plant chce produkovat vakcíny a léčiva na nejzávažnější choroby, které lidstvo trápí, včetně prostředků proti šíření viru HIV, vztekliny a tuberkulózy. Evropská unie na projekt přidělila 12 milionů euro a doufá, že klinické zkoušky nových léčiv proběhnou již v roce 2009.
První z produktů získaný z geneticky modifikované (GM) kukuřice by měl fungovat proti šíření viru HIV. Jednalo by se o krém s účinou látkou ničící mikroby, který by se vtíral do vagíny. Druhým typem léčiv bude zřejmě vakcína proti vzteklině. Vzteklina je velmi rozšířená na africkém kontinentě a v jihovýchodní Asii, kde si každý rok vyžádá 40 000 – 70 000 obětí, zejména mezi dětmi. Projekt je zaměřen na rozvojové země a jejich užitek z budoucích léčiv. Na používání jim bude poskytnuta licence zdarma. Pěstování GM plodin i přesun potřebných molekul z tkáně rostlin se bude moci provádět přímo v postižených regionech. „Chceme se zaměřit na to, o čem jsme přesvědčeni, že je závažným problémem, který vytváří nerovnosti v celosvětovém přístupu ke zdraví,“ říká Julian Ma ze St George’s Hospital Medical School, který je koordinátorem společnosti Pharma-Plant.
Třicet devět laboratoří ze zemí Evropské unie spolupracuje na vývoji léků. Důležité je, že se jedná o vědecký projekt, nikoli o průmyslové využití GM plodin. „Pěstování rostlin není finančně náročné. Když budeme schopni do zemědělských plodin vpravit geny, které jsou použitelné jako farmaka, podaří se nám vytvořit levný zdroj léčiv a vakcín,“ říká koordinátor projektu Ma. Podle odhadů vědeckých pracovníků může cena farmaceutických přípravků klesnout desetkrát či dokonce stokrát.
Pěstování geneticky modifikovaných plodin k volnému použití v potravinářství se v Evropě nesetkala s pozitivním ohlasem. Vědci doufají, že při použití k výrobě léčiv bude pohled veřejnosti mnohem příznivější. „Byl jsem přizván k debatě o GM organismech ve Velké Británii. Pro mě bylo zajímavé pozorovat, že lidé jsou velmi nedůvěřiví k modifikovaným potravinám, ale zároveň podporují myšlenku využití stejných plodin pro medicínu, zejména pro pomoc rozvojovým zemím,“ říká Philip Dále, koordinátor pro bio bezpečnost projektu Pharma-Plant.
Tabák, kukuřice, brambory a rajčata jsou hlavní plodiny, se kterými se počítá pro genetickou manipulaci vhodnou pro farmaceutické využití. „Rostliny budou pěstovány na zvláštních polích, odděleně od normálních plodin určených ke spotřebě,“ říká Dále. „Také budou geneticky izolované, v mužské linii budou sterilní a nebudou schopny vytvářet nové generace rostlin.“ Sklizeň bude prováděna zvláštním způsobem, který bude kombinovat sklízení plodů a jejich skladování. Vědci tvrdí, že není nepředstavitelné, že by pěstování farmaceutických plodin probíhalo přímo na území Británie.
Odpůrci genetické manipulace z organizace Přátelé Země (Friends of Earth): http://www.foei.org/  oponují s tím, že nápad je bezpochyby bohulibý, jenže vědci ve svém zápalu mohou způsobit negativní dopady. „Běžné potravinářské plodiny ve Spojených státech již byly napadeny geny z experimentálních farmaceutických farem,“ říká aktivista Clare Oxborrow. „Musíme ustanovit jasný systém kritérií tak, aby se ochránilo lidské zdraví i životní prostředí. To je naším cílem, a nikoliv výdělky biotechnologického a farmaceutického průmyslu.“
BBC Online News: http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/3887517.stm .

http://www.ekolist.cz
EkoList, 21. 7. 2004