Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC)
Představení nového orgánu EU, který byl vytvořen za účelem posílení evropské obrany proti infekčním nemocem (včetně nemocem z potravin).
Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je nový orgán Evropské unie, který byl vytvořen za účelem posílení evropské obrany proti infekčním nemocem. Byl zřízen ustanovením Evropského parlamentu a Rady č. 851/2004. Analogickým orgánem v USA je CDC. Důvodem pro vznik takovéto organizace je skutečnost, že se v současnosti epidemie infekčních onemocnění mohou šířit mezi jednotlivými státy nesmírně rychle. Z tohoto důvodu je nezbytná funkční a koordinovaná spolupráce mezi národními úřady ochrany veřejného zdraví.
ECDC má být relativně malý, ale efektivní orgán EU. Bude spolupracovat s národními orgány ochrany veřejného zdraví v zemích EU a EEA/EFTA (Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko) a bude se snažit o posílení a rozvinutí celoevropské surveillance nemocí a systémů včasného varování. Ve spolupráci s národními experty má ECDC též tvořit odborná doporučení k rizikům způsobeným novými infekčními nemocemi.
V čele ECDC stojí ředitel (první ředitelkou se stala Zsuzsanna Jakab, která byla do té doby nejvyšším státním úředníkem maďarského Ministerstva zdravotnictví) a na činnost dohlíží správní rada (Management Board) vedená předsedou správní rady. Správní rada je složena z jednoho člena z každého státu EU (celkem tedy 25), dále ze dvou členů zvolených Evropským parlamentem a ze tří členů reprezentujících Evropskou komisi. Každý člen správní rady má svého oficiálně nominovaného zástupce. Mezi nejdůležitější činnosti správní rady patří:
* dohled a kontrola nad činností ředitelky a pracovníků ECDC,
* schvalování rozpočtu a ročního plánu práce,
* dohled nad rozvojem dlouhodobých strategií ECDC.
Na činnosti ECDC se dále podílí poradní sbor (Advisory Forum), který je veden ředitelkou ECDC. Poradní sbor se skládá z jednoho člena z každého státu EU (celkem tedy opět 25) a ze tří členů (bez hlasovacího práva) navržených Evropskou komisí, kteří zastupují např. zdravotnické nevládní organizace, skupiny pacientů, akademická či profesní sdružení. Mezi nejdůležitější činnosti poradního sboru patří:
* dohled nad kvalitou odborné činnosti ECDC,
* výměna odborných zkušeností.
V současné době se upřesňuje způsob práce a komunikace s témto poradním orgánem v případě řešení krizové situace. Bude se zřejmě preferovat telefonní konference, případně videokonference.
Místem sídla ECDC je od 1. října město Solna v blízkosti Stockholmu (Švédsko).
Zprávy CEM (SZÚ) 14, 2005, č. 7, s. 335–336
Pozn. :
Internetová stránka ECDC: www.ecdc.eu.int
Postavení ECDC v systému zajišťování bezpečnosti potravin v ČR