Bezpečnost potravin

Léto ještě nekončí

Vydáno: 6. 9. 2006
Autor:

Pravidla stravování o dovolené a na cestách

Pravidla stravování o dovolené a na cestách

Jíst je potřeba a je důležitější vybírat vhodné potraviny – zejména jsme-li na cestách nebo v zahraničí.

Letní měsíce pro většinu z nás znamenají období dovolených. Pokud se však domníváme, že je to vhodná doba, kdy zhubnout, protože díky horku nebudeme mít hlad a nebudeme tolik jíst, mýlíme se.

Na co si dát pozor a jak lze jednoduše dodržovat zásady zdravého stravování během dovolených?

  1. Pozor na teplo a trvanlivost potravin
    Kdo si pro jídlo na cesty zvolí například ´turistický salám´, protože je trvanlivější než šunka, ten si zakládá na problémy. Tyto typy salámů jsou sice o něco trvanlivější, ne však v kombinaci s vedrem, které panuje nejen na cestách v autech, na výletech s batohem nebo na pláži u vody. A to už vůbec nemluvím o evidentní nezdravosti díky nadměrnému množství tuků a soli. Na druhou stranu jogurty jsou nepochybně zdravé, ale v teple nevydrží a je třeba je okamžitě spotřebovat.
  2. Praktičnost použití na cesty
    Když jedeme k moři nebo jen na výlet, mnoho lidí si sebou bere jako zásoby jídla například konzervy s masem a paštikami. Ty o oblasti zdravého stravování také nespadají (jednak díky tukům, většímu množství konzervačních látek a soli), ale navíc jsou opravdu těžké. A ruku na srdce – komu dělá radost tu váhu nosit.
  3. Dobíjení energie
    Na cestách, a zejména při hodně teplém počasí, skutečně máme tendenci konzumovat méně potravy. Někde však musíme brát energii na běžné i sportovní aktivity. Rychlým a nejznámějším „dobíječem“ energie je čokoláda, čokoládové oplatky a sušenky. Mají je rádi dospělí i děti. Sami však nejlépe víte, co horko dokáže s těmito potravinami udělat. Vše se roztopí a nedá se to skoro jíst.

Kde hledat řešení? Co si brát sebou na dovolenou a cesty?
Zeptali jsme se odborníka, Mgr. Pavla Suchánka z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), na jeho doporučení: „Ideální je šťavnatější tvrdší ovoce, nebo zelenina, případně takové které se dají oloupat jako je například banán, pomeranč, vhodné jsou i broskve, nektarinky , meruňky a k nim cereální směsi, kombinace ovoce a cereálií dodá rychle energii z ovoce a cereálie pokud možno celozrnné zase postupně uvolňují energii dlouhodobě. Cereálie jsou odolné jak proti teplu tak jsou i skladné a lehké, přitom energeticky bohaté.“

Zdroj: http://www.izrno.cz/clanek.php?id=100