Průvodce pitným režimem kojenců
Mateřské mléko nemusí malému dítěti k ukojení žízně stačit. Doporučení pitného režimu kojenců a malých dětí.
I když si většina z nás myslí, že kojenci bohatě postačí mateřské mléko, případně umělá výživa, v horkých letních dnech je žíznivé jako kterékoliv jiné dítě!
„Děti mají proti dospělým relativně vyšší potřebu tekutin, a proto je zajištění vhodného a pravidelného pitného režimu u nich velmi důležité. Kojené dítě má vypít asi 150 ml tekutin na kg hmotnosti. Platí, že šest až osm plen za den je důkazem dostatečného příjmu tekutin,“ radí odbornice na zdravou výživu Darja Štundlová.
Pitný režim
Traduje se, že kojené děti získávají dostatečné množství tekutin z mateřského mléka. Potřeba tekutin ale bývá u každého individuální. Rodiče by nemělo překvapit, když má jeho potomek v horkém letním dnu žízeň. Další výjimky můžou nastat při ztrátě chuti k jídlu, při přílišném navlékání, pocení nebo při průjmovém onemocnění a zvracení.
Kojenci je kromě mateřského mléka potřeba doplňovat tekutiny od šestého měsíce věku. V tomto období miminko pomalu přechází na pevnou stravu. Pro představu, miminko v prvním týdnu svého života vypije kolem 300 ml mléka za den. Naopak kojenec v půl roce až 1000 ml tekutin. V období kolem šestého měsíce začíná být kojenec dokrmován, získává navíc tekutiny z ovoce, zeleniny, polévek a kaší.
„Od desátého měsíce se proto doporučuje u kojených dětí pravidelné doplňující podávání tekutin v množství asi 200 ml denně, nejlépe kojenecké vody. Nekojené děti starší šesti měsíců potřebují k denní stravě přídavek nejméně 400-600 ml tekutin denně ,“ dodává Darja Štundlová.
Jak vybrat správnou vodu pro kojence?
V obchodech existuje velký výběr balených vod, které jsou určeny pro kojence. Často vybíráme vody, jenž jsou v akci nebo jsme na jejich nákup zvyklí. V případě, že z balené vody chceme připravit pokrm nebo pití pro kojence, je nutné si přečíst etiketu o složení a především poměru jednotlivých minerálních látek.
„Balená kojenecká voda představuje tu nejvyšší kvalitu, protože limity jsou zde stanoveny mnohem přísněji než u běžné pitné vody (jde například o obsah dusičnanů). Celkový obsah minerálních látek může být nejvýš 500mg/l. Protože je u této vody zakázána jakákoli úprava měnící její složení, je kojenecká voda jedinou balenou vodou, u které je zaručeno původní složení. Minimalizuje se také příjem cizorodých a potenciálně alergizujících látek,“ říká Darja Štundlová.
Kdy dochází k dehydrataci kojence?
Voda v lidském organizmu tvoří až šedesát procent hmotnosti dospělého člověka. Čím je organizmus mladší, tím se procento automaticky zvyšuje. Zvláště v letních dnech je nutné dostatečný příjem tekutin dodržovat. Malé děti se musí sledovat a neustále upozorňovat, že se mají napít. Dehydratace kojence znamená vážný problém a případnou hospitalizaci.
U kojence je potřeba tekutin nejvyšší. Podíl vody na celkové váze u něj činí až 80%. Při snížení může velmi snadno dojít k dehydrataci. Lékaři se shodují, že kritická ztráta může být již při 10% z celkové hmotnosti, což odpovídá půl litru tekutiny u dítěte vážícího pět kilogramů!
(foto: Profimedia.cz)
Zdroj: iDNES.cz