Bezpečnost potravin

14 dnů budeme prověřovat drůbeží maso

Vydáno: 1. 7. 2013
Autor: SVS ČR

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 1. 7. 2013.

Jak avizoval ministr zemědělství Petr Bendl, zahajuje od 1. 7. Státní veterinární správa na celém území ČR mimořádnou kontrolní akci v tzv. místech určení na prověření zdravotní nezávadnosti drůbežího masa uváděného do oběhu v rámci intraunijního obchodu.
Od pondělí 1. 7. prověří ve všech krajích inspektoři krajských veterinárních správ všechny došlé zásilky a zaměří se na kontroly označování, dodržování teplotního řetězce a na kontrolu zdravotní nezávadnosti. Ve světle informací o možném riziku z nelegálního používání pro potravinová zvířata zakázaného metronidazolu budou odebrány vzorky a budou vyšetřeny v ÚSKVBL (Ústavu pro kontrolu veterinárních biofaktorů a léčiv) v Brně.
V každém kraji bude odebráno do 5 vzorků, záleží na četnosti zásilek, a to masa kuřat, krůt, kachen a hus.
Tato mimořádná kontrolní akce byla vyhlášena mj. jako reakce na informace, že v některých chovech v sousední zemi  chovatelé používají zakázaného veterinárního léčiva při výkrmu drůbeže. Sice jsme obdrželi informace, že v živočišných produktech zakázaný preparát obsahující metranonidazol nebyl zjištěn, nicméně pro ujištění, že tomu tak je skutečně, situaci prověříme.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Zdroj:  SVS ČR

Státní veterinární správa rozjíždí mimořádné kontroly drůbežího masa

Tisková zpráva – Jak avizoval ministr zemědělství Petr Bendl, Státní veterinární správa zahajuje od 1.7. na celém území ČR mimořádnou kontrolní akci v tzv. místech určení s cílem prověřit zdravotní nezávadnost drůbežího masa uváděného do oběhu při obchodu v rámci zemí EU.

Od pondělí prověří ve všech krajích inspektoři krajských veterinárních správ všechny došlé zásilky a zaměří se na kontroly označování, dodržování teplotního řetězce a na kontrolu zdravotní nezávadnosti. Ve světle informací o možném riziku z nelegálního používání pro potravinová zvířata zakázaného metronidazolu budou odebrány vzorky a budou vyšetřeny v Ústavu pro kontrolu veterinárních biofaktorů a léčiv (ÚSKVBL) v Brně.

V každém kraji bude odebráno do pěti vzorků, záleží na četnosti zásilek, a to masa kuřat, krůt, kachen a hus.

Tato mimořádná kontrolní akce byla vyhlášena mj. jako reakce na informace, že v některých chovech v sousední zemi chovatelé používají při výkrmu drůbeže zakázaná veterinární léčiva.

SVS sice obdržela informace, že v živočišných produktech z této země zakázaný preparát obsahující metronidazol nebyl zjištěn, nicméně pro ujištění, že tomu tak je skutečně, situaci prověří.

Tiskové oddělení MZe

Zdroj:  MZe