Bezpečnost potravin

Brokolice nemusí být pouze prospěšná pro zdraví. Obsah kyseliny erukové v brokolici

Vydáno: 17. 12. 2002
Autor:

Semena brokolice jsou vydatným zdrojem kyseliny erukové, která je škodlivá pro zdraví.

Odborníci na výživu obecně doporučují zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny. Mezi oblíbené druhy zeleniny patří brokolice (Brassica oleracea L, var. italica), jejíž spotřeba se zvyšuje. Z brokolice se nejčastěji konzumují květy. Na pultech obchodů v USA lze však nalézt také výhonky brokolice (vyráběné podle licence Johns Hopkins University) a nedávno bylo patentováno použití semen brokolice a mouky ze semen brokolice jako potravinářské přísady, přičemž výrobky z brokolice se nabízejí jako výrobky s prospěchem pro zdraví.
Dosud se podrobně nezjišťovalo, zda zvýšená konzumace brokolice je pro spotřebitele bezpečná. Ve výzkumném a vývojovém středisku firmy Kraft Foods (USA) proto vyšetřovali složení mastných kyselin a jejich distribuci v různých formách brokolice. Hlavní pozornost se přitom zaměřovala na kyselinu erukovou (22:1 n9), která je obsažena v řadě rostlinných druhů z čeledi Brassicaceae, ke které patří i brokolice. O kyselině erukové se zjistilo, že vykazuje různé negativní účinky na organismus (myokardiální lipidózy, myokardiální nekrózy a narušení oxidační fosforylace). Z tohoto důvodu se obsah kyseliny erukové reguluje v řepkovém semenu, které patří také k rodu Brassica.
K analýze byly použity čerstvé a zmrazené květy brokolice, dále čerstvé a zmrazené výhonky – Brocco Sprouts® (Brassica Protection Products LLC, USA) a semena brokolice (kultivar Pirate, New England Seed Co., USA). Zjistilo se, že u semen brokolice tvoří kyselina eruková 46 %, u výhonků 30 % a u květů 0,2 % celkových lipidů. V přepočtu na čerstvou hmotu je obsah kyseliny erukové následující (mg /100 g):
– květy: 0,8,
– výhonky: 320,
– semena: 12 100.

Na základě těchto výsledků lze předpokládat, že květy a výhonky brokolice podstatně nepřispívají k celkovému příjmu kyseliny erukové ze stravy. Za hlavní zdroj příjmu se považuje řepkový olej. Semena brokolice jsou však vydatným zdrojem erukové kyseliny. Dříve než dojde k jejich širšímu používání u spotřebitelů, je zapotřebí provést další výzkum zaměřený na biologické účinky. Při konzumaci brokolice je proto nezbytné brát do úvahy účinky nejen fytochemikálií s prospěchem pro zdraví, ale také složek, které jsou pro organismus škodlivé.

Journal of Food Science, 67, 2002, č. 7, s. 2641–2643