Zpravodajství z Evropského parlamentu
Parlament naléhá na prevenci nadváhy, obezity a chronických onemocněníEuroparlPress-Česká redakce
Parlament naléhá na prevenci nadváhy, obezity a chronických onemocnění
|
Podnět všem členským státům EU doporučuje, aby obezitu oficiálně uznaly za chronickou nemoc. Tím mají zabránit všem formám stigmatizace a diskriminace obézních lidí a zajistit jim přístup k vhodné léčbě v rámci vnitrostátních systémů zdravotnictví.
Veškerá politika pro prevenci a kontrolu obezity musí podle poslanců trvat po celý lidský život, a to od prenatálního období až po pokročilý věk. Zvláštní pozornost je přitom třeba věnovat dětství, kdy získáváme velkou část stravovacích návyků. Podnět proto vybízí státy Unie, aby uznaly, že pro prevenci nadváhy a obezity je nezbytné vzdělání v oblasti výživy a zdraví od raného věku.
Vhodné příklady a zodpovědnost rodičů
Parlament nicméně zdůrazňuje i "nebezpečí spojené s příliš horlivým vedením kampaně boje proti obezitě a domnívá se, že by se v jejím rámci měly dávat vhodné příklady dětem a dospívajícím, kteří podléhají tlaku vrstevníků, s cílem předejít nárůstu dalších poruch stravování, jako jsou mentální anorexie a bulimie".
Podnět rovněž "odsuzuje časté opakování a intenzitu televizních reklamních kampaní a kampaní na propagaci potravin určených výhradně dětem" a upozorňuje na Parlamentem navržené úpravy novely směrnice o televizi bez hranic, aby poskytovatelé audiovizuálních služeb vypracovali kodex chování pro dětské programy, jejichž součástí je nebo jež přerušuje reklama, sponzorství či jakákoli propagace nezdravých nebo nevhodných potravin a nápojů, jako jsou např. potraviny a nápoje s vysokým obsahem tuku, cukru a soli a alkoholické nápoje. Parlament se nicméně domnívá, že i zde přesto rozhoduje osobní zodpovědnost rodičů.
27 % mužů a 38 % žen trpí nadváhou či obezitou
Poslanci upozorňují, že se počet lidí trpících obezitou v EU za posledních 30 let neobyčejně zvýšil. Tempo nárůstu je stejné jako v USA počátkem 90. let. V Evropě je teď skoro 27 % mužů a 38 % žen považováno za trpící nadváhou či obezitou.
Výskyt obezity – zejména u dětí – se přitom neomezuje jen na EU a další bohaté země, ale dramaticky roste i v některých rozvojových zemích. Výbor poukazuje na to, že obézních je rovněž víc než 5 milionů dětí v EU-25 a že míra růstu je znepokojující, neboť ročně přibývá téměř 300 000 nových případů. Podle řady studií se přitom obezita častěji vyskytuje v rodinách s nižšími příjmy a s nedostatečným vzděláním.
Podnět konstatuje, že příjem energie je u velkých skupin obyvatel od roku 1950 stejný, změny životního stylu nicméně vedly ke snížení tělesné aktivity i fyzické práce. Tím došlo ke snížení spotřeby energie, což způsobilo nerovnováhu mezi potřebou a přísunem energie.
Rostoucí sociálně-ekonomické dopady
Parlament rovněž upozorňuje na sociálně-ekonomické dopady nemocí spojených s problémem nadváhy, které v současnosti představují 4 až 7 % celkových výdajů členských států EU na zdravotní péči.
Parlament poznamenává, že podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2005 o zdraví v Evropě je vysoký počet úmrtí a nemocí způsoben sedmi hlavními rizikovými faktory, z nichž 6 (vysoký tlak, cholesterol, index tělesné hmotnosti BMI, nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny, nedostatek fyzické aktivity a nadměrná konzumace alkoholu) souvisí se stravováním a tělesným cvičením.
Zelená kniha Evropské komise nazvaná "Prosazování zdravé stravy a fyzické aktivity: evropský rozměr prevence nadváhy, obezity a chronických chorob" je součástí unijní iniciativy k potírání faktorů, které nejvíce ohrožují zdraví (včetně špatných stravovacích návyků a nedostatku fyzické aktivity) a které stejně jako kouření a nadměrná konzumace alkoholu způsobují určité druhy kardiovaskulárních nemocí (jež jsou hlavní příčinou úmrtí mužů a žen v Evropské unii), určité druhy rakoviny, respirační choroby, osteoporózu a diabetes typu 2.
31/01/2007
Frédérique RIESOVÁ (Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, Belgie)
Postup: Podnět