Bezpečnost potravin

Zdravotní tvrzení: OPC Plus a snížení rizika chronické žilní nedostatečnosti

Vydáno: 10. 9. 2010
Autor:

Stanovisko EFSA k tvrzení podle článku 14 nařízení (ES) č. 1924/2006. Účinek přípravku se neprokázal.

Společnost GP International Holding B.V. podala prostřednictvím kompetentního orgánu v Německu žádost k vědeckému panelu pro dietetické produkty, výživu a alergie Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA–DNA) o vydání vědeckého stanoviska ke zdravotnímu tvrzení podle článku 14 nařízení (ES) č. 1924/2006 a to, že přípravek OPC Plus snižuje riziko chronické nedostatečnosti žil zvyšováním mikrocirkulace. Uvedené tvrzení tak spadá do kategorie snižování rizik onemocnění.
OCP Plus je přípravek, který obsahuje v jedné kapsli 40 mg oligomerních prokyanidinů (OPC) a 40 mg směsi bobulí. Kapsle dále obsahuje inulin (338 mg).
Podle EFSA žadatel popsal postup výroby, neuvedl však informaci o směsi bobulí (berry-blend) v kapslích OPC Plus. OPC extrahované ze semen hroznů vinné révy (Vitis vinifera L.) byly dostatečně charakterizovány.
EFSA posuzoval tvrzení “OPC zlepšuje žilní mikrocirkulaci a zvyšuje odolnost vlásečnic a tím snižuje riziko chronické žilní nedostatečnosti (CVI)”. Přípravek je určen pro muže a ženy ve věku nad 30 let.
Panel DNA konstatoval, že “změny” (alterations) v žilní mikrocirkulaci jsou spíše důsledkem než příčinou (neboli rizikovým faktorem pro) CVI. Podle panelu nebyly poskytnuty žádné humánní intervenční studie s použitím přípravku OPC extrahovaného ze semen hroznů. Vztah mezi příčinou (rizikovým faktorem) a účinkem preparátu se tak neprokázal. Stanovisko EFSA je v příloze.
 
 
Zdroj: EFSA