Bezpečnost potravin

Zdravá výživa Čechy příliš nezajímá

Vydáno: 21. 7. 2005
Autor:

Statistika je mnohdy šokující. Je tomu tak i v případě zdravého způsobu stravování Čechů. 60 % Čechů si myslí, že jídelníček ze zdravých potravin není chutný a většina by kvůli svému zdraví svůj jídelníček nezměnila.

Tato a další nelichotivá čísla vyplývají z výzkumu agentury Median, jehož se od podzimu 2004 do začátku letošního dubna zúčastnilo 7231 obyvatel Česka ve věku od 12 do 79 let. O chuťové nezajímavosti zdravého jídelníčku je zcela přesvědčeno 16 % lidí. Stejný, jen o něco umírněnější postoj, zastává dalších 44 % dotázaných. Asi třetina lidí je opačného názoru a s tvrzením o neatraktivní chuti zdravých potravin „spíše“ nesouhlasí. 7 % Čechů míní, že zdravý jídelníček určitě není chuťově špatný. 1 % oslovených se k otázce nevyjádřilo.

 

Negativní názor na chuť zdravých potravin se odráží také v postoji Čechů k možné změně jídelníčku. Pouze menšina lidí si myslí, že by kvůli svému zdraví měla změnit jídelníček. Nejméně je to ve věkové kategorii 12 až 19 let, kde by jídelníček kvůli zdraví měnilo jen 36 % dotázaných. S postupujícím věkem respondentů vůle ke změně jídelníčku roste, nikdy však nepřesáhne hranici 50 %.

 

S přizpůsobením jídelníčku kvůli zdraví nejvíce souhlasí lidé od 30 do 59 let věku – v této kategorii je pro změnu stravování zhruba 47 až 49 % lidí. U starších lidí podíl ochotných ke změně způsobu stravování zase klesá. U Čechů ve věku 70 až 79 let činí necelých 37 %.