Závěry předsednické konference k potravinářskému výzkumu
Vydáno: 23. 4. 2009
Autor: bodokova1
Stěžejní body, přednesené v závěru mezinárodní konference, která proběhla ve dnech 21. - 22. 4. 2009 v Kongresovém centru v Praze.
. Systematicky reagovat na nové vědecké poznatky o nežádoucích látkách v potravinách a v materiálech přicházejících do styku s potravinami.
· V rámci činnosti EK a EFSA vyvíjet aktivity, které povedou k přípravě vědecky podložených stanovisek pro tvorbu nových legislativních předpisů EU.
· Podporovat nezávislá vědecká stanoviska EFSA pro přípravu legislativy.
· Je důležité podporovat vědeckovýzkumnou činnost v oblasti potravinářského sektoru a využívání moderních technologií ve výrobě a výsledky týkající se bezpečnosti potravin sdílet s dalšími zájmovými organizacemi (stakeholders).
· Podporovat vytvoření harmonizovaného systému sběru a sdílení dat v rámci členských států EU pro sledování a hodnocení rizik a podporovat aktivity EFSA v tomto směru.
· S pomocí a podporou EFSA pro EK posílit pozici EU v Codex Alimentarius.
· Podpořit důsledné dodržování principů sledovatelnosti (traceability), aplikovat moderní diagnostické technologie a databáze.
· Podporovat efektivní spolupráci a komunikaci CRL a NRL.
· Podporovat zavádění nových rychlých a validních postupů při kontrole bezpečnosti potravin (screening), ale i pro rychlé odhalování kvality/falšování výrobků na trhu a pro kontrolu shody s deklarací na obalu.
· Ve spolupráci s koordinačními místy v jednotlivých členských státech (tzv. Focal Points) podporovat spolupráci EFSA s vědeckými institucemi členských států za účelem zdokonalení využití lidských i finančních zdrojů EU.
· Trvale a efektivně podporovat spolupráci s CIAA a s technologickou platformou Food for Live.
· Posílit komunikaci a spolupráci vědeckého sektoru s výrobci a spotřebiteli.
· Klíčovou roli v oblasti kvality potravin má vždy konečný spotřebitel. Proto je důležité podporovat vzdělávání a informovanost spotřebitelů. Je potřeba zdokonalovat přenos informací z kompetentních organizací směrem ke konzumentům a jejich zástupcům v nevládních organizacích.
· Stále se zvyšující role médií při ovlivňování spotřebitele v oblasti bezpečnosti potravin.
· Věnovat trvalou péči preventivnímu vyhledávaní zdravotních rizik z potravin. Klást důraz na proces monitoringu a aktivní dozor pro zvažování rizik a benefitů (přínosů) pro spotřebitele. Je nutné také zdokonalovat systém zvažování rizik a benefitů pro všechny složky společnosti.
· Rozvíjet spolupráci na výzkumných projektech se zeměmi mimo Evropu.
· Klíčovou záležitostí je, aby výsledky výzkumných poznatků byly šířeny co nejrychleji.
· Konference umožnila širokou komunikaci mezi evropskými institucemi (EC Research, DG SANCO, EFSA), národními i mezinárodními státními i nevládními potravinářskými federacemi a představiteli evropských univerzit a výzkumných pracovišť.
Fotogalerii z konference najdete na adrese