Bezpečnost potravin

Zásilka nebezpečných želé pohárků z Vietnamu byla zastavena na hranicích

Vydáno: 31. 1. 2011
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 31.1. 2011.

Zásilka nebezpečných želé pohárků z Vietnamu byla zastavena na hranicích
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zaměřuje své kontroly také na dovoz potravin ze třetích zemí. Díky těmto kontrolám se daří odhalit dodávky rizikových potravin ještě před jejich uvedením na tuzemský trh. Tak tomu bylo i v případě dodávky 72 kg želatinových cukrovinek, na kterou byli inspektoři upozorněni ze strany Celního úřadu v Karlových Varech.

Jednalo se o želé bonbóny ve tvaru minipohárků obsahující přídatnou látku konjak (E 425). Evropská komise přitom již v roce 2002 zakázala na území EU dovoz a uvádění na trh želé bonbónů obsahujících tuto přídatnou látku vzhledem k možnému ohrožení lidského zdraví.

Konjak se běžně používá jako zahušťovadlo při výrobě některých potravin. Jeho použití v želé cukrovinkách ve tvaru minipohárků (tzv. jelly mini-cups), které mohou být snědeny jako jedno sousto, je velmi nebezpečné. Díky tvaru, velikosti a způsobu konzumace mohou cukrovinky lehce vklouznout do hrdla a způsobit jeho ucpání. Želé se totiž velice pomalu rozpouští a navíc má tendenci díky obsaženému konjaku bobtnat. Cukrovinky jsou nebezpečné zejména pro malé děti a seniory.

Proto inspekce zaslala příslušnému celnímu úřadu závazné stanovisko nepropustit tuto zásilku do volného oběhu. Dovozce nyní musí cukrovinky pod celním dohledem zlikvidovat. Vzhledem k tomu, že se zásilka nedostala na trh, nehrozí spotřebitelům žádné nebezpečí. Prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) byly o tomto případu informovány také ostatní členské státy EU.

(Zpracovala: Petra Hoferková, oddělení komunikace, SZPI)