Bezpečnost potravin

Zálohy na plastové lahve se zatím odsouvají

Vydáno: 30. 9. 2008
Autor:

O postupu práce na novém zákonu o obalech.

Obchodníci a výrobci nápojů mohou zůstat v klidu. Zatím mohou buď šetřit na nápojové automaty, nebo sbírat další argumenty proti revoluční změně v prodeji nápojů a věřit, že se této vládě už zálohy na plastové PET lahve nepodaří zavést. Plán ministerstva životního prostředí nabírá podle zjištění MF DNES značné zpoždění.
Řada koaličních poslanců už dříve uvedla, že jsou proti zálohování plastu.
 
Minimálně o rok. Šéf poradců ministra životního prostředí Daniel Vondrouš připustil, že původně plánovaný termín zavedení povinnosti zálohovat obal od roku 2010 už není příliš reálný.
 
"Pokud se zákon podaří schválit příští rok, chceme nechat ještě zhruba půl roku až rok na to, aby se na něj obchodníci připravili," vysvětlil MF DNES Vondrouš.
 
To znamená, že první reálný termín je rok 2011. Ministerští úředníci však nemají mnoho času změny inspirované například Švédskem či Německem prosadit. Oficiální mandát končí vládě za necelé dva roky. "Máme to spočítané tak, aby zákon prošel nejpozději do léta Sněmovnou," dodal Vondrouš.
 
Odpadový zákon se dostane do vlády asi do konce roku a na jaře chce ministerstvo přijít už s obalovým zákonem, který na něj navazuje. Právě zákon o odpadech může způsobit odklad zálohovaných PET lahví. Nabral totiž zpoždění především kvůli nové evropské směrnici a zapracování velkého množství připomínek k představenému návrhu.
 
"Teprve potom můžeme dát schválit zákon o obalech," dodal Vondrouš. "Nepovažujeme za účelné vést debatu s odbornou i laickou veřejností o obou normách najednou," vysvětlil.
 
Ministerstvo ovládané zelenými nečeká lehký boj. Řada koaličních poslanců totiž už dříve uvedla, že jsou proti zálohování plastu. Zálohy na sklo přitom běžně v Česku fungují. Obchodníci a výrobci nápojů zdržení nevnímají jako problém.
 
"Náš odmítavý postoj stále trvá. A tak nám zpoždění rozhodně nevadí," říká tajemník Českého průmyslového sdružení pro obaly a životní prostředí Jan Bláha. Podle něj se však chtějí zapojit průmyslníci do přípravy zákona.
 
Políčeno je i na igelitky
Zákon o odpadech i obalech ovlivní život prakticky každého: podraží například výrazně skládkování a spalování. To povede v důsledku i ke zdražení plateb za komunální odpad.
 
Přes poplatky chce stát lidi více motivovat k tomu, aby obaly třídili a neházeli je bezmyšlenkovitě do kontejneru na smíšený odpad. Zavedení záloh na PET lahve a plechovky bude znamenat zlom pro obchodníky i samotné spotřebitele.
 
I když čím dál více lidí obaly třídí, stále vysoké procento z nich zbytečně končí na skládkách nebo ve spalovnách. V horším případě ve volné přírodě. "Myšlenka záloh na lahve stále zůstává," potvrdil Vondrouš.
 
Bursíkův resort přišel i s myšlenkou zpoplatnit plastové tašky v obchodech. Zatím však dává před zákonem přednost dohodě s obchodními řetězci. Některé firmy už tašky zdarma stáhly. Poplatek za tašku, který má lidi přimět k opětovnému používání jedné, není v Evropě novinkou, používá se například v Irsku nebo Itálii.
 
Zálohy na obaly fungují v řadě zemí, ale s různými výsledky. V Česku narazily plány na zálohy plastu či hliníku na velký odpor zejména průmyslové a obchodní lobby. Ty argumentují především vysokými náklady na zavedení systému či tím, že Češi již nyní ve třídění patří k evropské špičce.
 
Odpad podle průzkumů třídí sedm z deseti Čechů. Pro odpadové firmy i obce se navíc z tříděného odpadu kvůli růstu cen surovin stal velmi žádaný zdroj výrobního materiálu.
 
Zdroj: iDNES.cz (30.9.2008)