Bezpečnost potravin

Zákaz venkovního chovu drůbeže kvůli ptačí chřipce není nutný

Vydáno: 28. 8. 2005
Autor:

Veterinární experti členských států EU se včera shodli na tom, že zakázat venkovní výběh drůbeže není nutné, protože riziko rozšíření ptačí chřipky z Ruska je podle nich malé.

Evropská komise, která setkání expertů předsedala, však členské země požadala, aby posílily monitoring ptačích hejn, aby zvýšily dohled a vyčlenily k tomu potřebné finance. 

Na hrozbu zavlečení ptačí chřipky zatím reagovaly v EU jen Nizozemsko a Německo. Nizozemsko svým farmářům nařídilo, aby drůbež drželi v uzavřených prostorách. Stejný krok zatím jen připravilo Německo pro případ, že by se virus rozšířil do Evropy. EU bude nyní dělat testy u migrující divoké drůbeže a povzbudí farmáře ke zvýšení biologické ochrany. Prověří rovněž dosavadní plány postupu při vypuknutí epidemie. Komise rovněž vyzvala k přísné kontrole hranic, aby se zabránilo dovozu nakažené drůbeže.

Pro člověka smrtelně nebezpečný virus ptačí chřipky dosud ruské úřady potvrdily v pěti sibiřských regionech a na Urale. Nemoc již zahubila na 11 000 kusů drůbeže a ve snaze zabránit šíření viru bylo dalších 127 000 kusů utraceno. Žádní lidé v Rusku zatím ptačí chřipkou neonemocněli.

 

http://europa.eu.int/