Bezpečnost potravin

Zákaz dovozu hovězího masa z USA do Japonska stále platí

Vydáno: 26. 1. 2004
Autor:

Oficiální jednodenní japonsko-americká schůzka skončila pro americkou stranu neúspěšně. Japonsko trvá na zákazu dovozu hovězího masa z USA, který byl zaveden po oznámení prvního případu BSE v USA.

Podle vyjádření japonského ministra zemědělství zatím nebyl stanoven termín příští schůzky, americká strana naopak tvrdí, že souhlasí s další schůzkou příští měsíc.  Ředitel odboru bezpečnosti potravin a záležitostí spotřebitelů při japonském Ministerstvu zemědělství pan Ryosuke Ogawa odmítl názor, že japonská strana účelově oddaluje vyřešení sporu. Podle jeho vyjádření, Japonsko musí ověřit všechny aspekty zajištění bezpečnosti v USA. Míček je prý nyní na americké straně hřiště.
Náměstek amerického Ministerstva zemědělství J.B. Penn sdělil novinářům, že americká strana hodlá problém vyřešit co nejdříve a přesvědčit japonské spotřebitele o bezpečnosti amerického hovězího masa a o spolehlivosti a účinnosti amerického kontrolního systému.
Japonsko představuje pro USA největší trh pro odbyt hovězího masa, proto zákaz jeho dovozu do Japonska se dotýká početné skupiny výrobců.
http://www.afxpress.com/