Bezpečnost potravin

Z trhu se stahuje nebezpečný přípravek pro sportovce

Vydáno: 1. 10. 2010
Autor: berankova1

Tisková zpráva SZPI ze dne 1.10. 2010.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce řešila další případ nebezpečného přípravku určeného pro sportovce. Jedná se o výrobek Muscletech Cryotest (datum minimální trvanlivosti 03/2011, balení 168 kapslí) pocházející z USA. Do České republiky jej přes Polsko dovezla a zde distribuovala společnost Redam s r.o. ze Smržic.

Při výrobě těchto kapslí bylo použito barvivo erytrosin E 127, které sice patří mezi povolená barviva, ale do uvedeného typu potraviny jej používat nelze. Výrobek rovněž postrádal česky psané informace o složení. V anglicky psaném textu byla deklarována přítomnost yohimbinu, což následně potvrdily i laboratorní analýzy provedené SZPI. Yohimbin je farmakologicky účinnou látkou a je součástí některých léků. Vzhledem k možným vedlejším účinkům je však používání těchto léků vázáno na lékařský předpis. Z hodnocení ministerstva zdravotnictví vyplývá, že volně prodejnou potravinu obsahující yohimbin nelze považovat za bezpečnou.

Výrobek Muscletech Cryotest byl na základě výše uvedených informací zakázán a společnosti Redam s r.o. bylo uloženo opatření stáhnout jej z trhu. Do ČR bylo dovezeno 24 balení, tj. 4032 kapslí.  Pokud mají spotřebitelé tento výrobek doma, inspekce nedoporučuje jeho konzumaci.

Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI