Bezpečnost potravin

Yestimun® a imunitní odezva

Vydáno: 31. 5. 2010
Autor:

Stanovisko EFSA ke zdravotnímu tvrzení u přípravku na bázi beta-glukanů.

Společnost Leiber GmbH požádala prostřednictvím kompetentního orgánu v Německu panel pro dietetické produkty, výživu a alergie Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA–NDA), aby vydal vědecké stanovisko k přípravku Yestimun® a to podle článku 13(5) nařízení (ES) č. 1924/2006 (zdravotní tvrzení založená na nejnovějších vědeckých poznatcích nebo zdravotní tvrzení zahrnující požadavek na ochranu údajů, které jsou předmětem průmyslového vlastnictví).
Předmětem posuzování bylo toto tvrzení u přípravku Yestimun: “reducing the risk for common cold infections by decreasing the susceptibility for common cold infections during the cold season by strengthening the body’s natural defences and improving the body’s immune defence against common cold viral infections during the cold season”. Cílovou skupinou populace, které je výrobek určen, jsou dospělí. 
Yestimun® je přípravek na bázi (1,3)-(1,6)-b-D-glukanů získaných z buněčné stěny pivovarských kvasinek (100 % Saccharomyces cerevisiace). Beta-glukany jako aktivní složka tvoří 90 % hmotn. výrobku.
 
Panel NDA konstatoval, že přípravek Yestimun® je dostatečně charakterizován. Žadatel doložil 17 referencí, z toho bylo 10 studií na lidech, pět studií na zvířatech a dvě studie in vitro.
Panel NDA došel k závěru, že vztah mezi přípravkem Yestimun® a iniciací imunitní odezvy (vrozené a adaptivní imunity) se neprokázal. Stanovisko EFSA je v příloze.
 
 
Zdroj: EFSA