Bezpečnost potravin

Vývoj v oblasti potravin nového typu

Vydáno: 11. 6. 2008
Autor:

Dřeň baobabu a olej echia získaly příznivé stanovisko SCF a byl schválen návrh Komise na použití semen Allanblackia jako náhrady palmového tuku.

Společnost Phytotrade Africa žádala o používání dřeně baobabu jako složky smoothies (směsi kysaného mléka a šťáv) nebo cereálních tyčinek v r. 2006 prostřednictvím Velké Británie. Společnost má rovněž v úmyslu prodávat dřeň baobabu jako surovinu pro výrobu pečiva, cukrovinek apod. Poradní výbor pro potraviny nového typu ve Velké Británii konstatoval, že z historie používání tohoto produktu v Africe je prokazatelná jeho bezpečnost. V dubnu 2008 Stálý výbor pro potraviny ve svém stanovisku uznal sušenou dřeň plodů baobabu za potravinu nového typu.
Rovněž bylo vydáno příznivé stanovisko k používání oleje z Echium požadované společností Croda Chemicals. Olej je bohatý na n-3 a n-6 mastné kyseliny a zdůrazňuje se výživový význam pro těhotné a kojící ženy.
Členské státy schválily návrh Komise, že semena rostliny Allanblackia se mohou používat do žlutých a pomazánkových tuků. Měl by se tím nahradit palmový tuk s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin. Rozhodnutí předcházelo pozitivní stanovisko německých úřadů, avšak členské státy chtěly další údaje ohledně kontaminantů alergenů a ohledně snížení bílých krvinek u myší krmených tímto olejem. Podle úřadu EFSA však se nejedná o problém, který by nebyl pozorován i v případě studií s jinou vysokotučnou stravou.
EU Food Law, 2008, č. 344, s.13-14