Bezpečnost potravin

Výsledky hodnocení Víno&Destiláty 2009

Vydáno: 4. 5. 2009
Autor: berankova1

Soutěž o Zlatý pohár Víno&Destiláty zná své vítěze.

Ve dnech 31. 3. – 2. 4. zasedly odborné komise pod vedením Branko Černého a zhodnotily všech 447 přihlášených vín. Hodnocení nově probíhalo ve velmi příjemných prostorách Media klubu v Paláci Adria. Díky většímu prostoru mohly pracovat najednou 3 komise po 6 hodnotitelích. V komisích zasedli zkušení a ověření hodnotitelé vedle mladé, možná nastupující generace. V komisích byli paritně zastoupeni vinaři a technologové, inspektoři SZPI a sommelieři.

Do soutěže byla přihlášena vína nejen z Čech a Moravy, ale doslova z celého světa. Vzájemné srovnávání je vždy velmi složité a náročné na hodnotitele i jejich senzorické schopnosti. Statut rozděluje vína do několika kategorií: vína domácího původu na bílá a červená a dále vždy na vína do 4 g zbytkového cukru a od 4 do 45 g zbytkového cukru. Stejné čtyři kategorie tvoří i vína zahraniční. Růžová vína, šumivá vína a sladká vína soutěží ve svých kategoriích již bez rozdělení původu.

Domácí vína získala 20 z celkově 43 vydaných medailí. V „otevřených“ kategoriích zcela dominovala domácí rosé, která získala všechny 4 medaile, ve sladkých vínech a sektech došlo k dělení medailí. Nejlépe hodnoceným vínem domácího původu se stala Pálava 2008 výběr z hroznů z Vinných sklepů Lechovice se ziskem 88,75 bodu. Vinařství Bronislava Vajbara, PROQIN, Patria Kobylí a Metroflora dokázala shodně získat po dvou medailích – pohárech.

Cenu premiéra ČR a titul champion získalo červené chilské víno Concha Y Toro s.a. MARQUES MERLOT 2006 ziskem 90,25 bodu.

E-mail: branko.cerny@vinnysklep.cz

Předběžné výsledky soutěže o Zlatý pohár 2009 najdete ve formátu .pdf ZDE
 
Na celkové umístění přihlášených vín se můžete podívat na  http://vinnysklep.cz/index.php?clanek=1063&menu=akce&sub=zpravodajstvi
 
nebo na http://www.wineofczechrepublic.cz/a1581-vysledky-hodnoceni-vino—destilaty-2009-cz.html