Bezpečnost potravin

Vyšetřování na BSE pokračuje

Vydáno: 5. 2. 2004
Autor:

Celkové množství, od vyšetřování od počátku roku 2001 činí dodneška 518 558 kusů. Sedm nemocných krav bylo starších než pět let, pouze dvě byly mladší – téměř čtyři roky.

Vyšetřování skotu na BSE pokračuje v souladu se zákonem. Za leden bylo u nás vyšetřeno celkem 18 521 vzorků s tím, že byl dne 17. 1. zjištěn letošní první případ. Toto číslo zahrnuje i 3 257 uhynulých kusů starších než 24 měsíce a 3 259 kusů nuceně poražených (též starších než 24 měsíců).
Celkové množství, od počátku vyšetřování od počátku roku 2001 činí dodnes 518 558 kusů. Sedm nemocných krav bylo starších než pět let, pouze dvě byly mladší – téměř čtyři roky.
Aby bylo možné uvažovat o skončení vyšetřování, zřejmě EU přistoupila k totálnímu zákazu používání masokostních mouček ke krmení. A my jsme se k tomuto zákazu připojili od listopadu loňského roku. Nebylo to rozhodně proto, že by se někdo obával, že by se drůbež nebo prasata mohla nakazit, ale proto, aby se zabránilo jakékoliv možnosti zkřížené kontaminace.
Až budeme u nás aplikovat několik roků celkový zákaz zkrmování masokostních mouček, předpokládáme, stejně jako naši kolegové z členských států Evropské unie, že dojde k vymizení BSE. Potom bychom se mohli dočkat toho, že tak po šesti, sedmi letech nebudeme mít žádný případ BSE, v to věří i členské státy Evropské unie. Až poté je možné uvažovat o ukončení testování.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: http://www.svscr.cz .

SVS, 4. 2. 2004