Bezpečnost potravin

Výrobky nebezpečné zejména pro děti

Vydáno: 2. 12. 2008
Autor: bodokova1

Informace ČOI o výskytu rizikových výrobků snadno zaměnitelných s potravinami.

1. Hroznové víno plastové, které je svým charakterem zaměnitelné s potravinou.
 
Provedením interního posouzení tohoto odebraného vzorku výrobku bylo zjištěno, že manipulací s tímto výrobkem lze snadno oddělit jednotlivé kuličky bobulí, které je možné vložit do úst, což vytváří riziko udušení. Tyto jednotlivé kuličky lze zcela vložit do zkušebního válce pro zkoušení malých částí.
 
Byl zpracován posudek a analýza rizik, kterou byla prokázána nebezpečnost výrobku.  

2. Kávový šálek s podšálkem a našlehanou pěnou s kousky čokolády a kávovými zrny, který je svým charakterem zaměnitelný s potravinou, ačkoliv se v skutečnosti jedná o dekorativní svíčku.

Provedením posouzení tohoto odebraného vzorku výrobku bylo zjištěno, že manipulací s tímto výrobkem lze snadno oddělit jednotlivé malé části, které imitují kousky čokolády a kávová zrna a tyto je možné vložit do zkušebního válce malých částí, tedy i do úst, čímž se vytváří riziko udušení.
 
V současné době je již vypracován posudek a analýza rizik a připravován další postup.

3. Plátek hrušky v cukru, který svým charakterem je zaměnitelný s potravinou, ačkoliv je ve skutečnosti dekorativním předmětem např. pro výrobku adventních věnců apod.

Provedením posouzení tohoto odebraného vzorku výrobku bylo zjištěno, že tento výrobek lze celý vložit do zkušebního válce malých částí a tedy i do úst, čímž vytváří riziko udušení.

 
V současné době je již vypracován posudek a analýza rizik a připravován další postup.

Přílohy:

dokument typu jpg hroznové víno plastové (99.3 KB)
dokument typu jpg kávový šálek s podšálkem (53.8 KB)
dokument typu jpg plátek hrušky v cukru (41.7 KB)

Zdorj: Česká obchodní inspekce, 25. 11. 08