Bezpečnost potravin

Výroba antibiotik v USA stoupá

Vydáno: 17. 1. 2007
Autor: pospisilova

Podle Animal Health Institute (AHI) se v USA v roce 2005 zvýšila potřeba léčby a potírání  nemocí u zvířat a v důsledku toho se zvýšila produkce antibiotik a  jejich využití u zvířat.

Užití antibiotik pro udržení zdraví a welfare zvířat je zásadním prostředkem pro výrobu a dodávku nezávadného masa, mléka a vajec a pro péči o zájmová zvířata a domácí mazlíčky.
Zatímco v roce 2005 stoupla v USA  výroba antibiotik užívaných pro léčbu, prevenci a likvidaci nemocí u zvířat,  výroba antibiotik určených pro udržení zdraví a stimulaci růstu opět poklesla. Celková produkce antibiotik pro využití u zvířat stoupla o 12,3 %.
AHI vychází ze skutečnosti, že mezi zdravím zvířat a zdravím lidí je souvislost, a že společnosti zabývající se zdravím zvířat hrají důležitou úlohu v ochraně zdraví lidí tím, že udržují zdraví zvířat a  dále, že bezpečné potraviny souvisí s udržením zdraví hospodářských  zvířat.
Podle AHI se na zvýšené produkci antibiotik podílí zvýšená výroba ionoforů, které se neužívají v humánní medicíně, výroba tetracyklinů a také  zvýšení produkce masa (v USA v roce 2005 o 1,3 %).
V roce 2005 bylo v USA prodáno 11,2 mil. kg  antibiotik pro užití v zemědělství a pro aplikaci u zájmových zvířata (v roce 2004 -9,9 mil kg). Malé množství antibiotik užívané pro udržení zdraví a pro stimulaci růstu poklesla na 4,5 % (v roce 2004 – 5,4 %).
Průzkum AHI zjistil v USA stejnou tendenci jako v Evropě, a to pokles výroby antibiotik užívaných pro podporu růstu a zvýšení výroby antibiotik určených pro léčbu nemocí.
FDA (Food  & Drug Administration) schvaluje užití antibiotik u zvířat pro tyto účely:
         léčbu nemocí
         potírání  nemocí
         prevenci nemocí
a podle American Veterinary Medical Assn. i pro stimulaci růstu.