Bezpečnost potravin

Výnosy navzdory kontaminovaným půdám

Vydáno: 26. 2. 2009
Autor:

Vědci spolu se šlechtiteli pracují na vývoji odrůd čiroku tolerantních vůči hliníku.

Na mnoha stanovištích s kyselými půdami po celém světě by nyní mělo být možné zvýšit výnosový potenciál plodin. Na provozování zemědělské výroby na těchto půdách k samozásobení je odkázáno i obyvatelstvo v rozvojových zemích.
Skupině amerických vědců ve spolupráci s brazilskou agenturou pro zemědělský výzkum (EMBRAPA) se podařilo izolovat z čiroku gen, jemuž rostlina vděčí za rezistenci vůči hliníku. Jedná se o důležitý krok, protože mnoho kyselých půd obsahuje velké množství hliníku, jehož účinky na užitkové rostliny jsou toxické.
Gen se aktivuje v kořenech čiroku vystavených vysoké koncentraci hliníku. Na kořenových špičkách se začne vylučovat kyselina citrónová, která na sebe váže ionty hliníku a zabraňuje tak příjmu kovu kořeny. Ačkoli tento mechanismus funguje podobně u jiných trav jako pšenice nebo kukuřice, nesou v těchto rostlinách odpovědnost jiné geny.
Zemědělská výzkumná agentura ministerstva zemědělství USA a EMBRAPA pracují v současné době společně se šlechtiteli rostlin na vývoji odrůd čiroku tolerantních vůči hliníku, které na kontaminovaných půdách spolehlivě porostou.