Bezpečnost potravin

Vláda vyšla vstříc producentům sýrů

Vydáno: 2. 2. 2009
Autor:

Tisková zpráva MZe ze dne 2.2.2009.

Výrazná liberalizace podmínek povolení užití kaseinu a kaseinátů při výrobě sýrů je hlavním smyslem nařízení, které v návaznosti na nový předpis Evropské komise na dnešním zasedání schválila vláda.
 
Kasein je hlavní protein v kravském mléce. Obvykle tvoří asi 80 procent všech mléčných bílkovin. Řada mléčných výrobků je založena na srážení tohoto proteinu.
 
Dosavadní podmínky pro použití kaseinu byly velmi restriktivní a přinášely v praxi značné problémy při administraci povolení.  Žadatelé museli například zdůvodňovat technologickou nezbytnost kaseinu v jejich výrobních postupech.
 
„Rozhodnutí vlády o rozšíření možností využití kaseinu přispěje ke zvýšení konkurenceschopnosti producentů sýrů. V době současných potíží v mlékárenském sektoru to považuji za důležitý krok,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
 
Nařízení vládypodle jeho slov také snižuje administrativní zátěž producentů sýrů, neboť ruší některé povinnosti podávat informace a prohlášení o použití kaseinu Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu.
 
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe