Veterináři mají co říci k řešení mimořádných situací
Tisková zpráva SVS ze dne 22. 4. 2009.
Přestože je ČR vnímána jako země bezpečná, pokud jde o hrozby různých nebezpečných onemocnění lidí či zvířat či vzniku epidemií či epizoocií, je nutné počítat se všemi eventualitami. Krizové plány má integrovaný záchranný systém a jeho součástí jsou krizové plány humánních i veterinárních lékařů.
Letos se k tématu řešení mimořádných situací s hromadným postižením osob i zvířat koná 15. – 17. 6. v Luhačovicích XII. ročník mezinárodní konference Medicína katastrof. V čestném předsednictvu je kromě hlavního hygienika ČR Michaela Víta též ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR Milan Malena, zástupkyně WHO v ČR Alena Šteflová, generální ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán a celá řada šéfů lékařských institucí z ČR a ze Slovenska. Bližší informace lze nalézt na www.egozlin.cz.
Určitě je dobré uvést, že případné krizové situace, které se týkají zdraví lidí i zvířat musejí řešit všechny složky IZS (integrovaného záchranného systému), a všechny tyto složky se na konferenci Medicína katastrof budou v Luhačovicích podílet, tj. hasiči, policie, záchranná služba, zástupci Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva vnitra, armáda, krajské úřady, Státní veterinární správa ČR, hygienické stanice, nemocnice aj.
Jedním z důležitých témat bude krizová připravenost IZS při výskytu vysoce nebezpečných nákaz a začlenění těchto úloh do pandemických plánů ČR a SR. Konference je svým charakterem ojedinělá, neboť jejím cílem je probrat možnosti, kompetence, zodpovědnosti, ale hlavně způsoby řešení jednotlivých krizových situací. Cílem konference je totiž nejen nebezpečí definovat, ale hlavně představit možnosti řešení a také stanovit slabá místa, na která je nutné se soustředit.
Za Státní veterinární správu ČR zazní dva příspěvky. Petr Kučínský z Krizového centra SVS ČR představí veterinární model řešení likvidace ohnisek aviární influenzy – ptačí chřipky. V této prezentaci vycházíme z vlastních ověřených zkušeností a je možné doložit účinnou spolupráci právě v rámci IZS. Druhý příspěvek bude na téma, jakou úlohu by měl státní veterinární dozor v případě, že by na území ČR přistálo letadlo s ohniskem nebezpečné nákazy na palubě.
Předmětem mezinárodní konference Medicína katastrof nebude žádné „co by, kdyby“… Jak je zřejmé z veterinárních „kauz“ v uplutých letech v EU, je třeba počítat s riziky, a to, ať by šlo o ptačí chřipku, slintavku a kulhavku a celou řadu třeba dosud málo známých nákaz. Dále se bude jednat o legislativním rámci pro případná řešení krizových situací, o součinnosti složek IZS a o organizaci spolupráce a o systému vzdělávání na tomto úseku.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.