Bezpečnost potravin

Veřejnost netuší, že většina britského mléka a vepřového je GMO

Vydáno: 18. 4. 2008
Autor:

Z průzkumu Soil Association.

Podle průzkumu, který provedla  Soil Association (SA), je většina mléka, mléčných výrobků a vepřového masa v britských supermarketech vyrobena ze zvířat krmených GMO krmivy. Výsledky svého průzkumu SA vydala ve zprávě nazvané „Silent  invasion – The Hidden Use of GM Crops in Animal Feed“.
 
Testy na krmivech a průzkum pravidel supermarketů zjistil, že všechny supermarkety běžně povolují používání GMO krmiv. Konkrétně práva zjistila, že 60 % kukuřice a 30 % sóji zkrmované dobytkem a prasaty ve Velké Británii jsou geneticky upravené. Znamená to, že většina neekologického mléka, mléčných výrobků a vepřového masa prodávaného ve VB pochází od zvířat krmených GMO krmivy. Spotřebitelé tak denně nevědomky jedí potraviny vyrobené z GM rostlin.
 
Ačkoli se britské supermarkety chlubí svými rozhodnutími z roku 2002, nepovolující žádné GMO suroviny ve všech potravinách prodávaných pod vlastními značkami, přesto tato pravidla nezahrnují krmivo pro zvířata, ze kterých se potraviny vyrábějí. Díky skulině v evropském zákoně o značení GMO není nutné potraviny vyrobené ze zvířat krmených GM surovinami označovat.
 
Jediný systém, který spotřebitelům garantuje nulové použití geneticky upravených krmiv, je systém ekologického zemědělství a výroby biopotravin. Jediný řetězec, Marks & Spenser, garantuje, že veškeré prodávané mléko a čerstvé maso v jeho prodejnách pochází od zvířat nekrmených GMO. Nicméně, pro mražená jídla a zpracované potraviny GM krmiva povoluje.
 
Na rozdíl od producentů mléka a vepřového masa, producenti vajec většinou již zavedli zákaz krmení GM krmivy, přesto přibližně jedna třetina vajec pochází od slepic krmených geneticky upravenými krmivy.
 
Invaze GMO do potravního řetězce podle Soil Association znemožňuje spotřebitelům vykonávat při nákupu informovanou volbu. Je to zvláště důležité proto, že nejnovější vědecké studie zjistily malá množství geneticky pozměněné DNA v mléce a tkáni zvířat krmených GM krmivy.
 
Další studie na skotu krmeném geneticky upravenými krmivy zjistily úděsné následky, včetně lézí ve střevech, toxicitu tělesných orgánů, nevysvětlitelná úmrtí a nedorostlá mláďata.
 
Tato zjištění vyvolávají obavy o dlouhodobý zdravotní vliv na lidi, konzumující výrobky od zvířat, krmených GM krmivy. Ačkoli potraviny vyrobené ze zvířat krmených GMO nemusí být označeny, krmiva obsahující GM suroviny označeny být musejí.
 
Podle zjištění Soil Association je 75 % krmiv v Británii GMO, avšak jen 59 % zemědělců vědělo, zda jejich krmivo obsahovalo GMO, nebo ne.
 
SA také zjistila řadu porušení evropského zákona o označování – téměř 20 % krmiv obsahujících geneticky upravenou sóju v množství přesahujícím prahový limit 0,9 % nebylo označeno.