Bezpečnost potravin

Varování před některými rostlinnými doplňky

Vydáno: 21. 4. 2010
Autor:

Návrh na uvádění varovného značení některých suplementů z hlediska rizika pro zdraví, zvláště v souvislosti s užíváním léků, s těhotenstvím a kojením.

 Ve Stálém výboru pro potraviny se v únoru 2010 diskutovaly některé látky vyskytující se v suplementech. Italové předložili návrh na uvádění varovného značení některých suplementů z hlediska rizika pro zdraví, zvláště v souvislosti s užíváním léků, s těhotenstvím a kojením.

1. Cimicifuga racemosa (L.) Nutt – (extrakt oddenku ploštičníku používaný především k omezení výskytu klimakterických neurovegetativních obtíží – viz Varování evropských úřadů pro léčiva)

Mělo by být uvedeno doplňující varování, že konzumace doplňků a délka konzumace má být konzultována s lékařem. Produkt by neměl být konzumován pacienty s dysfunkcí nebo onemocněním ledvin.

2. Citrus Aurantium L. var. amara (hořký pomeranč)

Mělo by se uvádět varování u plodů, perikarpu i oleje: „Nepřekročte doporučenou denní dávku. V případě kardiovaskulárních chorob/ hypertenze konzultujte s lékařem. Nedoporučuje se užívat během těhotenství, kojení a užívání dětmi do 12 let.“ Dále musí být uveden obsah synefrinu (fenyletylamin, někdy označovaný oxedrine, používá se  často v přípravcích na hubnutí, účinkem nahrazuje efedrinu), jehož maximum nesmí překročit 30 mg/den (odpovídá 800 mg Citrus aurantium s 4 % synefrinu).

3. Gingko biloba L. (jinan trojlaločný)

Aby nedošlo k vyvolání  spontánního krvácení, mělo by být uvedeno doplňující varování: „V případě užívání antikolagulantů nebo léčiv zabraňujících srážení krevních destiček konzultujte s lékařem. Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení.“

4. Hypericum perforatum L.

Mělo by být uvedeno doplňující varování: „V případě užívání léků se poraďte s lékařem ohledně souvislosti s metabolismem a s možnou inhibicí aktivity. Není určeno dětem a dospívajícím“. Biologická aktivita extraktu z hypericum je způsobena nejen hypericinem (naftodiantron), ale i hyperforinem. Maximální denní příjem z doplňků je 0,7 mg hypericinu a poměr hyperforinu /hypericinu nemá překročit hodnotu 7, což odpovídá poměru nacházejícímu se v rostlinách

5. Bioflavonoidy

Mělo by se použít doplňující varování: „Neužívat během těhotenství“. (Vliv na snižování terstosteronu u mužských potomků a na předčasný nástup puberty u dívek.)

6. Monascus purpureus

Mělo by se použít doplňující varování: „Neužívat během těhotenství, kojení a při užívání prostředků na snižování lipidů (cholesterolu).

Produkty této plísně zbarvují substrát na němž parazitují (obvykle rýži) do červena a z toho získaný extrakt je rovněž červený. Extrakt obsahuje především monakolin K – statin chemicky identický s lovastatinem, který inhibuje syntézu cholesterolu. Nejvyšší denní dávka monakolinu je 3 mg (tato dávka nevyvolává farmakologickou aktivitu). Nejsou k dispozici informace o působení během těhotenství a kojení.

7. Kombinace aminokyselin, rozvětvených aminokyselin (BCAA) a kreatinu

Mělo by být uvedeno doplňující varování: „Neužívat dětmi a během těhotenství (možnost poškození plodu a zvýšení rizika předčasných porodů a nízké porodní váhy) a pro dlouhodobější užívání se poradit s lékařem.“


EU Food Law, 2010, č. 427, s. 27-29