Bezpečnost potravin

Varování britského Úřadu pro potravinové standardy

Vydáno: 12. 5. 2003
Autor:

Food and Standards Agency (FSA) varuje před užívání vysokých dávek vitaminů a minerálních látek, které mohou způsobit poškození zdraví a vyvolat rakovinu.

Prohlášení FSA vyvolalo velký nesouhlas celého sektoru potravinářského průmyslu, který produkuje výrobky určené pro zdravou výživu. Varování FSA se však opírá o zprávu Expertní skupiny pro vitaminy a minerální látky, ve které nezávislá komise poradců zveřejnila doporučené dávky pro 31 vitaminů a minerálních látek.   
FSA vyzývá spotřebitele, aby snížili příjem vitaminu C, vápníku a železa ve formě výživových doplňků. FSA poprvé zveřejnil bezpečné denní dávky pro různé suplementy a varovala před užíváním pikolinátu chromu, který může vyvolat rakovinu.   
Vysoké dávky beta-karotenu, kyseliny nikotinové, zinku, hořčíku a fosforu mohou trvale poškodit zdraví spotřebitelů při jejich dlouhodobém užívání. Jiné suplementy mohou vyvolat nepříjemné změny, které však po zmizí po ukončení konzumace. Příjem více než 1000 mg vitaminu C denně může způsobit bolesti břicha a průjem. Vysoké dávky vápníku (více než 1500 mg denně) a železa (více než 17 mg denně) mohou vyvolat podobné potíže.   
FSA upozorňuje, že denní dávka vitaminu B6 při dlouhodobém užívání (někdy i na doporučení lékaře) nesmí překročit limit 10 mg, jinak prý hrozí, že ruce i nohy mohou ztratit cit. Popsané příznaky ustupují po ukončení konzumace vitaminu B6, někteří spotřebitelé však takové štěstí nemají.
FSA vydal doporučení pro biotin, kyselinu listovou a pantothenovou, riboflavin, niacin, thiamin, vitamin B12, vitamin D, vitamin E, vitamin K, bor, kobalt, měď, jod, molybden, nikl, selen, cín, hořčík, draslík a křemík.      
Sir John Krebs, předseda  FSA, zdůraznil, že varování jeho úřadu se opírá o nezávislou studii skupiny expertů, která  shrnuje výsledky vědeckého výzkumu týkající se vlivu dlouhodobého užívání vitaminů a minerálních látek na lidské zdraví.
Média v celé Británii okamžitě reagovala na prohlášení FSA. Národní asociace obchodů se zdravou výživou sdružující 12 500 obchodů  ústy Ralpha Pikeho ostře protestovala proti varování FSA a upozornila na fakt, že dosud nebylo zaznamenáno ani jedno úmrtí v souvislosti s užívání výživových doplňků. Pan Pike považuje prohlášení FSA za omezení svobody občanů rozhodovat se samostatně o svém zdraví.
www.foodnavigator.com