Bezpečnost potravin

Tvrzení pro nápoj na posílení imunity

Vydáno: 5. 11. 2009
Autor:

Stanovisko EFSA ke zdravotnímu tvrzení. Uváděný účinek se neprokázal.

Na základě článku 13/5 nařízení (ES) č. 1924/2006 požádala společnost Rudolf Wild GmbH & Co.KG prostřednictvím kompetentního orgánu v Německu Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) o vydání vědeckého stanoviska ke zdravotnímu tvrzení, podle kterého nápoj označený jako “Immune Balance Drink” (IBD) posiluje obranyschopnost těla.
IBD obsahuje extrakt zeleného čaje, extrakt ze slupek a semen hroznů, extrakt z houby shiitake, vitamin C, některá aditiva a aromata. Přesné složení a postup výroby byl poskytnut v žádosti. Panel pro dietetické prostředky, výživu a alergie (EFSA–NDA) konstatoval, že nápoj (IBD) byl dostatečně charakterizován.
 
EFSA–NDA posuzoval následující tvrzení: “k posílení obrany organismu snižováním infekčnosti patogenů a stimulováním imunitní odezvy”. Cílovou skupinou pro nápoj je obecná populace. Obrana organismu zahrnuje imunitní systém a dobře fungující imunitní systém je rozhodující pro obranu proti patogenům. Snižování citlivosti vůči patogenům je prospěšné pro lidské zdraví. Panel NDA bral v úvahu, že posilování odezvy organismu podporou imunitního systému a snižováním citlivosti k patogenům je prospěšné pro lidské zdraví. Na podporu zdravotního tvrzení žadatel uvedl 21 humánních studií.
 
Panel konstatoval, že předložené studie neposkytují důkaz o tom, že tvrzení je opodstatněné. Panel proto došel k závěru, že se navrhované tvrzení neprokázalo. Stanovisko EFSA–NDA je v příloze.
 
 
Zdroj: EFSA