Trehalóza pro snížení rizika vývoje metabolického syndromu
Výzkum japonské společnosti Hayashibara odhalil význam trehalózy pro prevenci hypertrofie viscerálních tukových buněk a inzulinové rezistence.
Trehalóza je přírodní sacharid sestávající ze dvou molekul glukózy. Je obsažen v houbách, mořských řasách hijiki, krevetách, enzymech a potravinách na bázi enzymů.
Mezi známé funkční vlastnosti trehalózy patří
– inhibice retrogradace škrobu,
– inhibice denaturace bílkovin,
– příspěvek k odolnosti vůči nízkým teplotám,
– zachování čerstvosti zeleniny,
– regulace absorpce vody,
– ochrana barvy.
Trehalóza byla tradičně vyráběna z kultivovaných kvasinek, což bylo nákladné. V r. 1994 vyvinula japonská výzkumná společnost Hayashibara enzymatický proces (pomocí maltooligosyltrehalózo-syntázy) z bramborového a kukuřičného škrobu. Na konci procesu je z glukózových jednotek vytvořena trehalóza. Touto metodou se stokrát snížily náklady a došlo k obrovskému rozvoji využívání trehalózy ve farmacii, v kosmetice a v potravinách.
Dalším výzkumem bylo zjištěno, že trehalóza je schopna přispívat k prevenci vzniku metabolického syndromu. Při pokusu s myšmi krmenými vysokotučnou stravou kombinovanou s nápoji slazenými různými typy sacharidů se potvrdilo, že trehalóza na rozdíl od ostatních sladidel snižuje hypertrofii viscerálních (břisních) tukových buněk. Zároveň působí preventivně proti vývoji inzulinové rezistence (nižší index HOMA-IR než při použití jiných sladidel nevo samotné vody), takže inzulin pracuje kontinuálně i když v malém množství.
Food Bussiness News, 6, 2010, č. 21, s. 30-31
Předcházející informace:
Trehalóza (2006)
Evropská licence pro trehalózu (2004)
Žádosti o uznání jako „potravina nového typu“ (2002)