Bezpečnost potravin

TOP 10 biopotravin na výstavě Salima 2008

Vydáno: 5. 3. 2008
Autor:

Přehled 10 nejlépe hodnocených biopotravin v soutěži “Česká biopotravina roku 2007”.

Celkem 71 produktů od třiceti výrobců se ucházelo o ocenění Česká biopotravina roku 2007. Vzhledem k rekordní účasti se porota rozhodla udělit kromě absolutního vítěze, kterým se stal Pošumavský biomed, cenu ještě celozrnným špaldovým krekrům s dýňovým semínkem a česnekem z Biopekárny Zemanka, dále Bio kysanému nápoji jahoda z Mlékárny Valašské Meziříčí a Hostětínskému sirupu z černého bezu vyráběnému s. r. o. Tradice Bílých Karpat.
Vyhlášení výsledků proběhlo dnes dopoledne v Rotundě pavilonu A Brněnského výstaviště jako součást zahájení mezinárodních potravinářských veletrhů.
Z rukou ministra zemědělství Petra Gandaloviče, předsedy soutěže „Česká biopotravina roku“ a předsedy hodnotitelské komise pana Pavla Mauera převzal ocenění Jan Pintíř za Pošumavský biomed, který je vůbec prvním sladidlem v biokvalitě vyrobeným z českých zdrojů. Všem oceněným gratuloval také pan Miroslav Toman, prezident Potravinářské komory ČR, která je vyhlašovatelem soutěže, a generální ředitel BVV pan Jiří Škrla.
Pravidla soutěže postihují nejen kvalitu výrobku jako takového, ale i marketingovou strategii s prodejen produktu spojenou. Zatímco dříve stačilo, aby biopotraviny byly "zdravé" a pokud možno co nejvíce "přírodní", dnes, pokud chce firma získat širokou spotřebitelskou základnu, musí se zaměřit také na estetiku, chuť, pohodlnost a atraktivní marketingový koncept.
 
Kritéria pro hodnocení výrobků proto posuzují celkový koncept výrobku, od výběru ekologických surovin, výroby a zpracování, výhod pro zákazníky, chuť a obal výrobku, přes celkový vzhled až po použitý marketingový mix. Porota biopotraviny chutná a posuzuje všechny dodané podpůrné materiály. Do soutěže, která se koná od roku 2002, mohou být nominovány pouze biopotraviny vyrobené v České republice převážně z domácích biosurovin.

Top 10 – biopotraviny s největším počtem získaných bodů:

Název biopotraviny
Body
Výrobce
Pošumavský biomed
509
Dr. Ing. Jan Pintíř, PhD.
Biokysaný nápoj – jahoda
498
Mlékárna Valašské Meziříčí spol. s r.o.
Niojogurt drink (bílý, jahoda, brusinka/černý rybíz
471
Olma, a.s.
Biodýňové gomasio
468
Bio nebio s.r.o.
Celozrnné špaldové krekry s dýň. semínkem a česnekem
467
Biopekárna Zemanka-Jan Zeman
Biohovězí zadní bez kosti
467
Moravan a.s. Petřvald
Čoko-kokosky se špaldovou moukou
466
Biopekárna Zemanka-Jan Zeman
Hostětínský sirup z černého bezu
464
Tradice Bílých Karpat s.r.o.
Hruško-jablečný biomošt
462
Olga Syrovátková
Celozrnné špaldové krekry se sezamem a sojovou omáčkou
461
Biopekárna Zemanka-Jan Zeman
 
Více informací na www.biopotravinaroku.cz
 
Zdroj: Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe

Obrazová dokumentace z veletrhu Salima 2008