Bezpečnost potravin

Tlak na likvidaci potravin kontaminovaných MPA

Vydáno: 9. 11. 2002
Autor:

hormon MPA, surovina z farmaceutické výroby, glukózový sirup firmy Bioland, kontaminované nealkoholické nápoje, Německo; Belgie

Po odhalení přítomnosti zakázaného růstového hormonu Medroxy-Progesteron-Acetát (MPA) v první polovině r. 2002 v krmivech a nealkoholických nápojích vyrobených s použitím glukózového sirupu z farmaceutického odpadu, zahájila Evropská Komise (EK) rychlé jednání. Kontaminovaný sirup byl vyroben v Belgii společností Bioland a v krmivech exportován do nejméně 11 zemí EU. Farmaceutický materiál pocházel z Irska a obsahoval hormon, který se m.j. používá v antikoncepčních pilulkách a v substituční hormonální léčbě. Podle  britské Food Standards Agency je však poločas rozpadu  
Kontaminovaný sirup byl v době od srpna 2000 do května 2002 distribuován i do několika výroben krmiv pro prasata v Nizozemí, do několika belgických a německých potravinářských firem vyrábějících především nealkoholické nápoje.
Bylo testováno 21 nápojů od výrobců, kteří nakupovali glukózový syrup od firmy Bioland a ve dvou z nich bylo zjištěno malé množství MPA.
Podle rozhodnutí Stálého výboru pro potravinářský řetězec a zdraví zvířat EU musí členské státy EU zvýšit úsilí, aby vystopovaly, stáhly s trhu a zlikvidovaly všechny potraviny, které by mohly být kontaminovány hormonem MPA. Mezi takové výrobky patří všechny nealkoholické nápoje vyráběné s použitím glukózového sirupu obsahujícího MPA ze zbankrotované společnosti Bioland, která distribuovala tento produkt v Německu a Belgii.
EU Food Law, 2002, č. 8, s. 8–9