Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní zemědělské a potravinářské inspekce 16.12.2005

Vydáno: 16. 12. 2005
Autor:

Potravinářská inspekce doporučuje jak před vánocemi nakupovat …koření . Zpráva tiskové mluvčí RNDr. D. Kolejkové

Potravinářská inspekce doporučuje jak před vánocemi nakupovat …koření

Především hospodyňky a gurmáni se během vánoc neobejdou bez koření. Dnes už jen málokdo vystačí s klasickými domácími druhy – majoránkou, kmínem, mátou nebo petrželkou. Na trhu je velmi široká paleta nejrůznějších i velmi exotických druhů koření a je proto dobré znát některé základní informace.

Spotřebitel se může setkat v zásadě se třemi typy výrobků: s jednodruhovým kořením, se směsmi koření, při jejichž zpracování se většinou nepoužívají žádné přídatné látky – známá éčka, a s kořenícími přípravky, které mohou obsahovat navíc také sůl, zeleninu, houby, glutamát sodný a další látky. To vše musí být uvedeno na obalu v informacích o složení výrobku.

Velmi důležité je znát původ nakupovaného koření. Než u babky kořenářky je lepší nakupovat koření v kamenném obchodě. Na obalech tak vždy najdeme údaj o výrobci, dovozci nebo prodejci. I při nákupu koření je dobré zkontrolovat údaj o době minimální trvanlivosti. I po jejím uplynutí je sice možné koření používat, ale raději to, které je baleno do vícevrstevných fólií, které brání úniku silic. I doma bychom neměli skladovat příliš velké množství koření, aby nám časem „nevyčichlo“.

Některé druhy koření – lusky vanilky nebo nemletá skořice – se může prodávat v průsvitných sáčcích na kusy a na etiketě proto nemusí být uvedena hmotnost výrobku.

Je samozřejmé, že se v koření nesmějí vyskytovat škůdci ani jiné nežádoucí příměsi. Aby neplesnivělo, mělo by se uchovávat v suchu a temnu.

 Více podrobností najdete na webových stránkách inspekce www.szpi.gov.cz.

 

Daniela Kolejková                                                                                                V Brně, 16.prosince 2005

tisková mluvčí