Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 7. 8. 2007

Vydáno: 7. 8. 2007
Autor: pospisilova

Horka a sucho, bohužel, nekončí.  Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

  

Řeky jsou pod normálním stavem, s nedostatkem vody se potýkají i rybníkáři. Nejhorší situace je u rybníků, které jsou závislé na dešťové vodě, tzv. nebesáků, které nemají stabilní napájecí systém.

 

S nedostatkem vody souvisí i problémy s okysličováním vod, což prospívá nežádoucímu rozvoji vodních řas a sinic. Jedním z možných a účinných opatření je zařídit umělé provzdušňování vody v rybnících pomocí tzv. aerátorů, k tomu je ovšem potřeba přívod elektrického proudu.

 

Nedostatek kyslíku způsobuje buď přímé úhyny ryb a nepřímo vznik povrchového zaplísnění chovaných ryb způsobené plísní rodu Saprolegnia. Dalším onemocněním z nedostatečného množství kyslíku ve vodě může být též mykotické onemocnění žaber kaprovitých ryb. Bohužel i oslabené a nedostatkem kyslíku stresované ryby trpí řadou parazitů, například trichodinózou (brousilka rybí) nebo parazity, kteří se vyskytují na žábrách – dactylogyrózou a gyrodactylózou, chilodonelózou, popřípadě na kůži parazitujícím kapřivcem.

 

Proto Státní veterinární správa ČR upozorňuje správce a majitele rybníků na to, že v těchto dnech je absolutně nutné věnovat pozornost umělému provzdušňování rybníků. Na nějaké významné deště, které by na nepříjemnou situaci mohly mít zásadní pozitivní vliv, si ještě budeme muset zřejmě nějaký čas počkat.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.