Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 7. 6. 2006

Vydáno: 7. 6. 2006
Autor:

Labutě „zabily“ klostridie . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Včera nalezených uhynulých 11 labutí u Vlkovského rybníka u Veselí nad Lužnicí „nezkosila“ ptačí chřipka, ale bakteriová infekce způsobená rodem Clostridium.

 

Šlo v podstatě u nás o první hromadný úhyn ptáků, u kterých je vysoká pravděpodobnost onemocnění ptačí chřipkou. Proto byly všechny labutě odeslány na vyšetření do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha a okamžitě vyšetřeny. Testy podezření nepotvrdily, a následné vyšetření stanovilo jako příčinu uhynutí na klostridiovou infekci.

 

Podle ohledání okolí lze usuzovat, že se labutě infikovaly přímo na vodní ploše, protože právě zde je možné se za určitých okolností setkat s bakteriemi rodu Clostridium, zatím byla prokázána bakterie Clostridium perfringens. Jde o patogenní bakterie, které patří mezi anaerobní mikroorganismy, tj. ty, které nepotřebují ke své existenci kyslík a přežívají především v bahně. Další podrobná vyšetření pokračují.

 

Z uvedeného je patrné, že monitoring na ptačí chřipku se provádí pečlivě nadále, tak, jak se má. K dnešnímu dni bylo vyšetřeno od počátku roku zhruba 2 500 ptáků.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.