Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 4. 11. 2005

Vydáno: 4. 11. 2005
Autor:

Na Slovensku několik případů Newcastleské choroby . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Aby se veřejnost neobávala, že na Slovensku v několika případech zjistili v rámci zvýšeného vyšetřování uhynulých ptáků v souvislosti s ptačí chřipkou „nějakou nebezpečnou nemoc s cizím názvem“, uvádíme, že nešlo o aviární influenzu, neboli ptačí chřipku. Šlo o Newcastleskou chorobu, dříve známou jako pseudomor drůbeže.

 

Proti této chorobě jsou u nás všechny velkochovy drůbeže a poštovních holubů povinně vakcinovány a vakcinuje proti ní  své chovy i celá řada drobnochovatelů. Tato nemoc ptáků a samozřejmě i drůbeže není na člověku přenosná.

 

Pro přesnost informace uvádíme, že výskyt této Newcastleské choroby byl na Slovensku zjištěn u jednoho chovatele holubů v okrese Žilina. Další výskyty pak byly zaznamenány ještě u volně žijících holubů v okresech Trenčín, Galanta, Skalica a Liptovský Mikuláš. V těchto okresech na Slovensku nařídila Štátna veterinárna správa SR vakcinaci holubů.

 

V České republice nebyla tato Newcastleská choroba drůbeže zaznamenána již sedm let, naposledy v roce 1998 v jednom malochovu slepic.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.