Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 30. 3. 2006

Vydáno: 30. 3. 2006
Autor:

V okolí Hluboké a Českých Budějovic se nic nemění . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Celkem logické bylo, že se může objevit po druhém další případ uhynulé labutě, u které by byl prokázán virus ptačí chřipky i další. Opravdu tomu tak je.

 

Právě nyní tuto skutečnost potvrdila Národní referenční laboratoř pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha. Labuť se nalezla v opět v Hluboké nad Vltavou 300 metrů od prvního nálezu. Nalezena 27. 3., odeslána k vyšetření 28. 3. a následně odebrán vzorek, aby nyní byl znám výsledek. Potvrzena H5. Další vyšetření pokračují.

 

Připomínáme, že u prvního případu se potvrdilo vyšetřením z národní referenční laboratoře EU ve Weybridge, že šlo o H5N1, u druhého případu je na základě našich vyšetření jasné, že šlo o vysoce patogenní H 5 a u třetí je zatím známo, že šlo o H5.

 

Toto zjištění znamená, že se v platnosti mimořádných veterinárních opatření v okolí Hluboké a Českých Budějovic nic nemění a vzhledem k tomu, že šlo o nález prakticky na stejném místě ani se nebude měnit dále rozsah ochranného pásma.

 

Ještě malá připomínka, nejde o ohnisko, ale stále o nálezy uhynulých volně žijících ptáků, kterých byla prokázána ptačí chřipka.

 

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.