Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 26. 5. 2006

Vydáno: 26. 5. 2006
Autor:

Pozor například na mor a slintavku a kulhavku . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Pro pozornost v poslední době věnované ptačí chřipce nezapomíná Státní veterinární správa ČR na ostatní rizika, která by mohla ohrozit zdraví chovaných zvířat či ohrozit zdravotní nezávadnost potravin.

 

Jedním z potenciálních nebezpečí, která se v poslední době objevila, byl v Německu v Severním Porýní Vestfálsku klasický mor prasat. Ten zde na počátku dubna diagnostikovali v chovech prasat. Nyní se zdá, že je zde situace zvládnutá, veterinární orgány v Německu přijaly patřičná opatření. Poučení z této kauzy je následující: určitou dobu trvalo, než byla nákaza v chovech rozpoznána a proto se rozvlekla do více chovů.

 

V České republice byl sice naposledy klasický mor prasat zjištěn v chovu prasat v červnu roku 1997 (na Kroměřížsku) a u černé zvěře ještě v listopadu roku 1999 (též v okolí Kroměříže až Zlína), je však třeba být stále ve střehu. Je na místě připomenout, že je stále nutné dodržovat ochranná opatření a zabránit kontaktu domácích prasat s černou zvěří. A nejen z důvodu nebezpečí klasického moru prasat, ale i jiných nemocí, jako třeba Aujeszkyho choroby, nebo brucelózy prasat.

 

Právě díky systému našeho veterinárního dozoru a tomu, že klasický mor prasat (ale i zmíněnou Aujeszkyho chorobu prasat) v našich chovech nemáme, lze z našeho území bez problémů obchodovat samozřejmě jak vepřovým masem, tak masem divokých prasat – černé zvěře.

 

V době, kdy se blíží čas dovolených, je také vhodné připomenout to, že se v některých vnitrozemských částech Turecka potýkají již řadu měsíců se slintavkou a kulhavkou. Toto onemocnění postihuje všechny sudokopytníky (například skot, ovce, kozy či prasata) a jeho zavlečení do chovů znamená obrovské ztráty. Vzpomeňme na problémy, které před několika lety zažila Velká Británie. Proto upozorňujeme, že cestující ze zemí, kde se slintavka a kulhavka vyskytla nesmějí vyvážet  žádné suroviny a potraviny živočišného původu.

 

Nicméně pro příchozí ze zemí mimo EU platí, že na území Unie nelze takovéto produkty – potraviny živočišného původu a mléčné výrobky pro vlastní spotřebu – dovážet vůbec. Sice bez ohledu na slintavku a kulhavku, ale právě v souvislosti se situací v Turecku upozorňujeme turisty na tyto skutečnosti a případná rizika. Na letištích musejí takovéto produkty cestující zahodit do speciálně zde umístěných nádob.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.