Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 23. 3. 2006

Vydáno: 23. 3. 2006
Autor:

Na poslední cestu ptáka s majáčkem . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna . Více informací z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: http://www.svscr.cz. Další informace na http://www.ptaci-chripka.cz/. Od 17. 3. 2006 můžete své dotazy ohledně ptačí chřipky volat na Zelenou linku 800 100 415 při MZe ČR

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Ano, ptačí chřipka v ČR zatím není, nicméně s touto eventualitou počítá Státní veterinární správa do všech nuancí. Kromě Prahy se vyšetřují uhynulí ptáci od včerejška i v Jihlavě a od pondělí v Olomouci.

 

Kdyby došlo k hromadnému úhynu ptáků v době platnosti mimořádných veterinárních opatření, může Státní veterinární správa požádat Policii, aby převoz do laboratoře k vyšetření mohl být zajištěn pro urychlení policejním doprovodem s „majáčkem“.

 

Ke dnešnímu dni 23. 3. bylo již vyšetřeno celkem 1 392 ptáků, a to včetně prvních 12 vyšetřených od včerejšího dne v Jihlavě. V tomto týdnu bylo jen v Praze vyšetřeno 88 ptáků, z toho bylo 15 jednotlivě nalezených uhynulých labutí.

 

Dosud nebyl zjištěn, ani vyšetřován podezřelý hromadný úhyn; všechna vyšetření jsou v rámci programu sledování. Tento týden sice vyšetřili v Praze 9 špačků, u kterých se však prokázalo, že tito první navrátilci do Čech byli zřejmě poněkud dezorientovaní, narazili do skla a zlomili si vaz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz