Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 22. 12. 2005

Vydáno: 22. 12. 2005
Autor:

V Pekingu o chřipce . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Ve dnech 17. a 18. ledna 2006 se bude konat v Číně v Pekingu reprezentativní Mezinárodní konference k aviární a humánní influenze. Tuto konferenci spolu s čínskou vládou spolupořádá Evropská komise.

 

Jak je vidno, ptačí chřipka i rizika lidské chřipky a vše, co s tím souvisí, stále znepokojují světovou laickou i odbornou veřejnost. Volba místa konání na čínský Peking má svou logiku, protože v jihovýchodní Asii se stále ptačí chřipka vyskytuje a nezdá se, že by se ohniska dařila absolutně zlikvidovat.

 

Na mezinárodní konferenci v lednu bylo do Pekingu pozváno téměř sto zemí a pětadvacet mezinárodních organizací. Kromě premiéra hostitelské země se má účastnit i generální sekretář OSN, prezident Světové banky ale hlavně samozřejmě komisař Markos Kyprianu.

 

Na takovéto mezinárodní úrovni mají být diskutovány všechny aspekty případného rizika ptačí chřipky i lidské chřipky. Bude se jednat o možnosti finanční pomoci nejvíce postiženým a ohroženým zemím, které často patří mezi země neoplývající prostředky. Bude se diskutovat i o rizicích ptačí chřipky pro chovatele drůbeže a těch, kdo s drůbeží zacházejí a v neposlední řadě bude diskutováno i o ochranných opatřeních.

 

Jak v polovině prosince bylo v Bruselu konstatováno na setkání šéfů veterinárních správ členských zemí, je riziko přímého onemocnění ptačí chřipkou pro člověka malé, nicméně, nelze se na to spoléhat. Proto pozornost věnovaná problémům spojeným s ptačí chřipkou neutuchá.

 

Za Státní veterinární správu ČR lze říci, že vnímáme veškeré kroky, které mají za cíl přispět k ochraně chovů drůbeže i k ochraně zdraví lidí. V současné době je situace taková, že ČR žádné bezprostřední nebezpečí zavlečení ptačí chřipky nehrozí.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.