Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 22. 10. 2007
Jak si kupovat med. Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna
STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.
U všech potravin živočišného původu, tudíž i u medu uváděného do oběhu platí, že musí být výrobky patřičně označené. To stanoví vyhláška č. 76/2003 a zákon o potravinách, a to znamená, že podnikatel, který uvádí med balený ve výrobě, je např. povinen na obalu pro spotřebitele uvést obchodní jméno výrobce, a jeho sídlo, název druhu, v tomto případě med, množství, datum použitelnosti nebo minimální trvanlivosti a údaj o způsobu skladování.
Dále pak vyhláška 76/2003 v § 9 uvádí další požadavky: Například zemi původu, kde byl med získán, u směsi medů uvést, že jde o směs medů ze zemí EU, směs medů ze zemí mimo EU, popřípadě směs medů ze zemí EU a ze zemí mimo EU.
Označení může být dále doplněno údaji o regionálním, územním nebo místním označení původu, názvem jednodruhový nebo smíšený. Dále pak druhem rostliny, ze které snůška pocházela, přičemž med musí splňovat organoleptické, fyzikálně chemické a mikroskopické požadavky.
V každém případě musí být z označení medu možná dosledovatelnost, jak vyplývá z nařízení Evropské komise č. 852/2004.
Pokud pak jde o přímý prodej od včelaře, tzv. „ze dvora“, musí být med označen jménem chovatele, bydlištěm, množstvím, druhem medu a datem minimální trvanlivosti.
Z uvedeného je patrné, že i v případě medu má kupující práva a prodávající své povinnosti.
Zajisté lze doplnit, že pokud jde o med pouze český, měl by si spotřebitel uvědomit, že čeští včelaři spolupracují s naším státním veterinárním dozorem a mají zájem na dodržení odpovídající kvality. Však český med je známý svou kvalitou a také je nejen u nás, ale i v zahraničí žádaným artiklem.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz