Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 21. 3. 2006

Vydáno: 22. 3. 2006
Autor:

Netopýři ptačí chřipku nepřenášejí . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Dost možná, že sdělení, že od netopýrů ptačí chřipka nehrozí může někomu připadat úsměvné, ale i s takovýmto dotazem jsme se setkali. Tazatele z Brna zajímalo, zda mu při náhodném kontaktu s netopýry v Moravském krasu nemůže hrozit onemocnění ptačí chřipkou.

 

Pravda, netopýr sice létá, leč, je to savec. A jako takový by sice mohl ptačí chřipkou onemocnět, ale vzhledem k tomu, že u nás žijící druhy netopýrů loví hmyz a nikoli ptáky, není reálné, že by se tito zvláštní savci dostali do takového kontaktu s nemocnými ptáky, aby sami mohli touto nákazou onemocnět. Kromě toho ani přenos z nemocného savce na dalšího savce, natož na člověka, dosud popsán nebyl. A to nemluvě o tom, že ptačí chřipka se dosud v ČR nevyskytla. Lze tedy potvrdit, že od netopýrů člověku nebezpečí nehrozí.

 

Je však třeba si uvědomit, že po případném poranění netopýrem existuje jisté malé nebezpečí onemocnění vzteklinou, proto je v takovémto případě nutné vyhledat lékaře a pokud možno i zajistit vyšetření netopýra. A to i přesto, že je naše republika již několik let vztekliny prostá.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.