Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 21. 2. 2006

Vydáno: 21. 2. 2006
Autor:

Chřipka se nám zatím vyhýbá, a tak je čas pro spekulace … Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Opravdu se zdá, že dříve či později se ptačí chřipka vyskytne i na našem území. Při pohledu na fyzickou mapu republiky by se našly argumenty, proč by tomu tak nemuselo být, ale ptáci křižují vzdušný prostor dle svých představ, tak je na místě být připraveni na všechny možnosti. A to Státní veterinární správa ČR je.

 

Moc dělat se nedá, jen mít oči otevřené a vyšetřovat podezřele uhynulé volně žijící ptáky a sledovat zdravotní stav chované drůbeže. Přijímat další opatření, než která Státní veterinární správa vyhlásila uplynulý týden, v současné době nemá smyslu. O dalších by se dalo uvažovat tehdy, kdyby se vyskytl na našem území byť jeden nemocný pták a opatření by byla přijata v místě, kde by k tomu došlo.

 

Při úvahách o ptačí chřipce bychom však neměli zapomínat, že jde o onemocnění ptáků, nikoli lidí. Člověk může onemocnět jen ve výjimečných případech a jedině tehdy, kdyby byl vystaven masivní infekci.

 

Přesto, anebo možná právě pro toto potenciální riziko se setkáváme s kuriózními, nicméně logickými dotazy. Například: „Vyhráli jsme na plese v tombole bažanta. Můžeme ho oškubat a sníst bez obav?“ Na to odpovídám ano. I zvěřina uváděná do oběhu prošla veterinární kontrolou.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.