Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 20. 3. 2006

Vydáno: 20. 3. 2006
Autor:

Uhynulí ptáci budou moci být vyšetřování v SVÚ Jihlava a v SVÚ Olomouc . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna . Více informací z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: http://www.svscr.cz. Další informace na http://www.ptaci-chripka.cz/. Od 17. 3. 2006 můžete své dotazy ohledně ptačí chřipky volat na Zelenou linku 800 100 415 při MZe ČR

Ptačí chřipka – aktuálně:  Ptaci_chripka_.pdf [pdf ; 40142 bytů]

 

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz
 

Podezřele uhynulí ptáci se už nemusejí vozit z konce Čech, Moravy či Slezska až do Prahy do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku.

 

Jak Státní veterinární správa ČR avizovala, tak i učinila, od středy 22. 3. již mohou být vyšetřováni na ptačí chřipku ptáci ve Státním veterinárním ústavu  Jihlava a od 27. 3. ve  Státním veterinárním ústavu  Olomouc. Toto opatření je praktické především proto, že se ušetří za cesty. Odborná pracoviště v Jihlavě i Olomouci jsou kromě Prahy na špičkové úrovni a je záruka, že výsledky odpovídají požadavkům a metodice OIE (Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat).

 

Pokud by v Jihlavě či Olomouci byl zjištěn v některém z vyšetřovaných případů virus ptačí chřipky, tak na národní úrovni by následoval vždy kontrolní (konfirmační) test ještě v Národní referenční laboratoři v SVÚ Praha.

 

Pro představu, jak vyšetřování probíhá: od letošního ledna do dnešního dne bylo vyšetřeno celkem 1 292 uhynulých ptáků. Z toho bylo 1 118 volně žijících, 2 exoti (papoušci) a 172 kusů drůbeže. Počty v posledním týdnu tolik nevzrostly, zdá se, že si lidé uvědomili, že opravdu není nutné hlásit a k vyšetření odesílat každého drozda, holuba či brkoslava.

 

Vyšetření si zaslouží ptáci, kteří náhle uhynou z podezřelé příčiny v počtu více než 5 kusů, u vodních ptáků pak i každý jedinec. Všichni nalezení uhynulí volně žijící ptáci v Evropě, u kterých byla prokázána ptačí chřipka, byly labutě, popřípadě kachny.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.