Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 18. 11. 2005

Vydáno: 18. 11. 2005
Autor:

Z Čech až na konec světa . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Na základě dvoustranných jednání, která vedl Milan Malena, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, se svým japonským protějškem, akceptuje i Země vycházejícího slunce dvě české laboratoře na vzteklinu. Ode dneška, 18. 11., totiž Japonsko zařazuje na svůj seznam laboratoří, jejichž výsledky uznávají, i naše dvě laboratoře na vyšetřování vztekliny, a to: Národní referenční laboratoř pro vzteklinu v Liberci a tu ve Státním veterinárním ústavu Praha.

 

Tyto dvě laboratoře, schválila EU na jaře a v létě po absolvování celé řady kruhových testů s tím, že mohou vydávat závazná potvrzení o úrovni protilátek proti vzteklině. To znamená, že ověřují účinnost vakcinace proti vzteklině, což ocení zejména cestující se psy, kočkami a fretkami do zemí, kde toto požadují. Nyní výsledky laboratoře v Liberci i Praze respektuje i Japonsko.

 

Informaci o zařazení na seznam Japonskem respektovaných laboratoří podepsal ředitel odboru zdraví zvířat japonského ministerstva zemědělství, lesů a rybolovu, pan Hirofumi Kugita.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.