Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 16. 2. 2006

Vydáno: 16. 2. 2006
Autor:

Vyšetřování uhynulých ptáků: O.K. Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Na základě logického uvažování a samozřejmě i z rozhodnutí Státní veterinární správy ČR, které je i v souladu s rozhodnutím Evropské komise, se v Národní referenční laboratoři pro ptačí chřipku vyšetřují všichni podezřele uhynulí volně žijící ptáci i chovaná drůbež. Dosud se však ptačí chřipka v ČR neobjevila.

 

Od počátku ledna do dnešního dne bylo u nás vyšetřeno 113 uhynulých volně žijících ptáků. Všichni uhynuli z jiné příčiny, než kvůli aviární influenze (špatný výživný stav, parazitární onemocnění, otravy).

 

Bylo vyšetřeno též 56 kusů drůbeže, taktéž bez nálezu. A to včetně 15 kusů pohozených uhynulých slepic na Nymbursku, ani ty neuhynuly na ptačí chřipku.

 

Speciální pozornost se dnes upíná na labutě, i několik těchto ptáků nyní ve Státním veterinárním ústavu Praha  ( kde je Národní referenční laboratoř na ptačí chřipku) vyšetřili. Za poslední dny bylo vyšetřeno 10 labutí a ani ony neuhynuly na ptačí chřipku.

 

Tuto informaci podáváme pro představu, jak vyšetřování každodenně probíhá. Samozřejmé je, že kdyby došlo k objevení viru ptačí chřipky u jakéhokoli ptáka, znamenalo by to, že by místně příslušná krajská veterinární správa vymezila území, kde byli nalezeni, a to o průměru 3 km, kde by se nesměla žádná drůbež chovat venku (ani v drobnochovech) a na území o průměru 10 km by se musela dezinfikovat všechna vozidla a všechna drůbež by se vyšetřovala. V případě onemocnění v chovech drůbeže by pak připadalo v úvahu vymezení ohniska, kdy by postižený chov byl likvidován, přičemž chovateli by samozřejmě podle veterinárního zákona příslušela náhrada.

 

Snad je na místě říci, že není důvod k jakékoli panice, riziko lidem prakticky nehrozí a Státní veterinární správa je, jak vidno, připravena na všechny eventuality.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.