Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 14. 2. 2006
Pozor na ptačí chřipku . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna
STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.
Na první pohled se může zdát, že nákazu ptačí chřipkou nic nemůže zastavit, není ale tomu tak. Ano, je těžko možné zastavit migrujícího ptáka, ale lze omezit riziko nakažení drůbeže a popřípadě, dojde-li k němu přesto, tak lze snížit riziko šíření tohoto onemocnění mezi chovy.
Právě kvůli zjištění aviární influenzy, neboli ptačí chřipky u volně žijících ptáků v Řecku, Itálii a Slovinsku jednala dnes Ústřední nákazová komise, kterou svolal ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena.
Výsledkem jednání jsou mimořádná veterinární opatření, která nabývají účinnosti o půlnoci 16. 2., pokud se týkají chovů drůbeže a od 1. 3. ta, která se týkají zákazu svodů drůbeže, tj. výstav a soutěží.
Mimořádná veterinární opatření lze shrnout následujícím způsobem:
Od půlnoci 16. 2. 2006:
I menší podnikatelé, kteří chovají řádově jen několik set kusů drůbeže (ve smyslu plemenářského zákona – č. 154/200 Sb.) musejí nahlásit údaje o svém hospodářství do centrální evidence (nejpozději do 28.2.).
Chovatelům – podnikatelům se zakazuje chovat drůbež ve volném výběhu. Místně příslušná krajská veterinární správa (KVS) může povolit výjimku, je li zajištěno, aby nebyl možný kontakt volně žijících ptáků s krmivem či vodou určenou pro drůbež.
Tito chovatelé podnikatelé musejí ochránit své objekty před vniknutím volně žijícího ptactva – zasíťovat okna a větráky a samozřejmě vést evidenci o chovu, úhynech, přesunech a veterinárních zákrocích.
Dále mají povinnost hlásit příslušné KVS pokles příjmu potravy a vody v chovech o více než 20 %, pokles snášky o více než 5 % po dobu delší než 2 dny a úmrtnost drůbeže vyšší než 3 % týdně.
Od půlnoci 1. 3. 2006:
Zákaz pořádání svodů drůbeže a ostatních ptáků, tj. soutěží, trhů, výstav, přehlídek, výkonnostních zkoušek a soutěží poštovních holubů s mezinárodní účastí a účast českých holubů na soutěžích v zahraničí. Místně příslušná KVS však může povolit svod drůbeže a ptactva, které je chováno způsobem, který vylučuje jakýkoli kontakt s volně žijícími ptáky.
Pozastavuje se platnost již vydaných veterinárních podmínek pro konání těchto akcí, a to jak na území ČR, tak akcí s mezinárodní účastí.
A orgány Ministerstva vnitra zajistí kontroly dokladů o provedené dezinfekci vozidel určených k přepravě zvířat (zejména drůbeže a ostatních ptáků) na silničních přechodech do ČR.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.