Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 13. 6. 2006

Vydáno: 13. 6. 2006
Autor:

Kde se bere mor ? Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Proti moru včelího plodu existuje jediný postup – celá včelstva včetně úlů se musí vždy spálit – přesto se stále vyskytují nové případy.

 

Teorií je několik. Na každé něco je, a nelze opominout žádnou z nich. U medu domácí provenience by problém být opravdu neměl, protože čeští včelaři dobře vědí, že by se utajení nemocných včelstev nevyplatilo. U dovozových medů pak veterinární kontroly dokladů a namátkově i zásilek v případě z EU a důsledně každé ze třetích zemí by měly též zaručit, že se mor včelího plodu na naše území zavléci nemůže.

 

Přesto se občas mor včelího plodu objeví, nejnověji v několika případech na jižní Moravě. Někteří včelaři vznesli dotaz a domněnku, zda není možné mor zavléci do úlů s nakoupenými voskovými mezistěnami. Toto jsou v rámečcích upevněné základy nových plástů, které si včely v úlech dostaví.

 

Ani toto riziko nelze podcenit, proto nyní Státní veterinární správa ČR ukládá všem krajským veterinárním správám, v jejichž krajích působí výrobci těchto voskových mezistěn, aby zkontrolovali, zda výrobní proces odpovídá bezpečnostním parametrům, za kterých by se případné zárodky moru včelího plodu zlikvidovaly. Výroba musí probíhat totiž tak, že vosk pro mezistěny musí být zpracován při teplotě minimálně 117 °C po dobu jedné hodiny.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.