Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 1. 3. 2007
Vydáno: 1. 3. 2007
Autor: pospisilova
Na dovolenou s chlupatým přítelem, či přítelkyníZpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna
STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.
Nelze sice říci, že by se v letošním roce nějak měnily podmínky pro turistické cesty se psem či kočkou, přesto považujeme za vhodné některá základní fakta zopakovat, popřípadě doplnit.
Kdo hodlá cestovat se svými zvířecími miláčky, tedy psy, kočkami nebo fretkami do zemí EU, musí mít pro tento účel pas pro malá zvířata, kde je rubrika pro vyplnění údajů o povinné vakcinaci proti vzteklině. Pas vydávají schválení soukromí veterinární lékaři. Pakliže cestovatelé zamíří do zemí mimo EU, musejí počítat s tím, že i zde vyžadují potvrzení o vakcinaci, popřípadě musejí splnit některé další požadavky konkrétních zemí. Proto je vhodné se včas o těchto podmínkách informovat na zastupitelských úřadech dotyčných zemí.
Podmínkou vydání pasu je označení zvířete – musí být tetováno (čitelně), nejlépe však je, je-li opatřeno elektronickým čipem, což všechno provede soukromý veterinární lékař. Čitelně tetované zvíře může cestovat po EU (kromě velké Británie, Irska, Malty a Švédska) až do poloviny roku 2011, vyplývá to z nařízení (ES) č. 998/2003. Dále zvíře musí být vakcinováno proti vzteklině v souladu s legislativou EU, to znamená, že první očkování pro účely cestování musí mít zvíře jakmile dosáhne stáří tří měsíců. Fotografie zvířete v pase není povinná.
Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko požadují potvrzení z EU schválené laboratoře (v Liberci a v Praze) o účinnosti vakcinace proti vzteklině. Do Británie, Irska a na Maltu je potřeba toto vyšetření mít 6 měsíců předem (měsíc po očkování a 6 měsíců před vstupem na území jmenovaných států). Švédsko požaduje vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené minimálně 120 dní a maximálně 365 dní po očkování proti vzteklině.
Británie, Irsko, Malta, a Kypr navíc požadují, aby byli pes, kočka nebo fretka 24 až 48 hodin před vstupem ošetřeni prostředkem proti echinokokóze a proti klíšťatům. Švédsko požaduje ošetření proti echinokóze maximálně 10 dní před vstupem, Finsko maximálně 30 dní před vstupem. Vše aplikuje na požádání soukromý veterinární lékař. Podrobnosti viz www.svscr.cz.
Turisté, kteří směřují do některé z nečlenských zemí potřebují pas pro malá zvířata při návratu na území EU. Navíc pak musejí splnit veterinární podmínky pro vstup do dané nečlenské země. Nejčastější požadavky nečlenských jsou stejné, jako v případě Chorvatska, nejčastějšího cíle našich turistů. Majitel musí mít pro své zvíře potvrzení o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci – tetování, nebo označení čipem – což je obsaženo v pasu pro malá zvířata. Jde-li o mladého psa s prvním očkováním, tak musí být provedeno nejméně 6 měsíců před vstupem. Navíc pak musí mít cestovatel potvrzení od soukromého veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdrávo, ne starší tří dnů, a potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko).
Určitě není na škodu nechat psa očkovat i proti leptospiróze či parvoviróze, popřípadě proti lymské borelióze, a to bez ohledu, zda majitel se psem hodlá vycestovat, či nikoli. Zde je vhodné se poradit se soukromým veterinárním lékařem.
Zkušení cestovatelé dobře vědí, že na cesty se zvířaty je dobré se vypravit za chladu ráno, popřípadě navečer, vždy je dobré mít s sebou vodu, oblíbenou hračku a deku a v případě veder chladit hřbet či tlapky zvířete mokrým hadrem. Pes by neměl za jízdy vyhlížet z oken, mimo jiné mu hrozí zánět spojivek. Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.