Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) 13. 11. 2007

Vydáno: 13. 11. 2007
Autor: pospisilova

Pozor na vánoční úvěry!

Blížící se Vánoce znamenají pro každého z nás větší výdaje. Ale pro podnikatelské subjekty poskytující spotřebitelské úvěry jde o období, kdy mohou opravdu hodně vydělat. Sdružení obrany spotřebitelů varuje před neuváženým podpisem úvěrových smluv pod časovým či jiným tlakem a připomíná, že v této oblasti se objevuje mnoho porušení zákona na úkor spotřebitelů.

 

Potvrdila to nedávno i kontrolní akce České obchodní inspekce, na jejímž základě se zjistilo, že ve více než třetině podepsaných smluv o spotřebitelském úvěru došlo k porušení zákona. V podstatě se potvrdilo to, na co už dlouho upozorňuje SOS – že někteří poskytovatelé spotřebitelských úvěrů (zejména nebankovní subjekty) neinformují spotřebitele správně nejen o sazbě RPSN (roční procentní sazba nákladů na úvěr), ale ani v dalších případech nedodržují zákon č.321/2001 Sb. o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru. Neumožňují např. spotřebitelům před podpisem smlouvy si úvěrovou smlouvu v klidu  přečíst, neuvádějí konkrétní výši jednotlivých plateb (splátkový kalendář), neposkytují informaci o možnosti předčasného splacení spotřebitelského úvěru, předčasné splacení úvěru sankcionují atd.

„Spotřebitelé zvláště před vánočními svátky jsou ochotni podepsat smlouvu o úvěru i se subjekty, které sice nabízejí peníze okamžitě, ale jedná se o „drahé“ peníze, spotřebitel zaplatí při splácení i dvojnásobek,“ upozorňuje právnička SOS Jana Teplá. „Často jde o společnosti, pohybující se na internetu, ale samozřejmě nejen na něm, a neřídí se pravidly, platnými pro bankovní subjekty. Mají např. velmi nadhodnocené smluvní pokuty za zpoždění splátky či nesplácení, jejich úrokové sazby jsou velmi vysoké a jejich porušení zákona se mnohdy složitě prokazují,“ upozorňuje Teplá.

„Na druhou stranu tyto společnosti půjčují peníze lidem, kterým by banky půjčku neposkytly, takže je o ně zájem ze strany spotřebitelů, kteří už mají třeba záznam v mezibankovním registru,“ upozorňuje mluvčí SOS Ivana Picková.

SOS varuje před zadlužováním před vánočními svátky, kdy mnohé společnosti lákají spotřebitele na to, že jim poskytují odklad první splátky. Řada úvěrů na vánoční nákupy je totiž koncipována tak, že je spotřebitel splácí nejen až do dalších Vánoc, ale většinou i několik let. Takový úvěr pak v podstatě ztrácí svůj smysl. „Vždy by měli spotřebitelé zvážit, zda opravdu Vánoce budou hezčí, když se zadluží. Navíc ekonomičtí odborníci varují před úvěry na rychlou spotřebu, což jsou právě úvěry na vánoční nákupy,“ doplňuje Picková.

V případě, že se spotřebitelé domnívají, že jejich spotřebitelský úvěr nesplňuje všechny náležitosti dané zákonem, mohou se obrátit, nejlépe před podpisem smlouvy,  na osobní poradny SOS ve všech krajích ČR či na poradenskou linku SOS 900 08 08 08 (Kč/min) nebo na poradnu na webových stránkách SOS www.spotrebitele.info

 

Kontakty:

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS)

Tel. 224 239 940, fax: 224 239 941

www.spotrebitele.info

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS), založené v roce 1993, je nevládní, nezávislé a neziskové občanské sdružení hájící zájmy spotřebitelů. Provozuje svá Spotřebitelská informační centra ve dvanácti krajích ČR, informační spotřebitelský portál www.spotrebitele.info, vydává tištěný časopis Štít spotřebitele a realizuje řadu dalších aktivit, zaměřených na zlepšení postavení spotřebitelů. Je členem evropské spotřebitelské organizace BEUC i celosvětové Consumers International. Od roku 2003 je signatářem Etického kodexu občanských spotřebitelských organizací; rejstřík signatářů je přístupný na adrese kodex.spotrebitele.info.